Roman Sidoruk, znany działacz Związku Ukraińców Podlasia i Podlaskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce twierdzi, że od Polaków można nauczyć się nie miłości, ale nietolerancji i nienawiści.

W komentarzu do zamieszczonego na portalu społecznościowym przez szefa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymęlinku do artykułu na portalu wyborcza.pl, ukraiński działacz Roman Sidoruk napisał (pis. oryg.):

– Ale się Polacy pokutą popisują no żesz nie mogę. Naród wybrany wszystko im wolno. Mordować cywilów bo to w imię odzyskania niepodległości, spalić żywcem zatłuc kolbami. Sami walnijcie się w pierś, a nie uczycie innych. Nietolerancji i nienawiści od Was można się nauczyć, ale nie miłości do bliźniego.

Pochodzący z Kuzawy Roman Sidoruk to działacz ukraiński, który był przedstawiany jako przewodniczący hajnowskiego oddziału Związku Ukraińców Podlasia. W rozmowie z ukraińskim pismem ZUP „Nad Buhom i Narwoju” Sidoruk mówił, że ziemia hajnowska to obszar etnicznie ukraiński:

– Jeśli chodzi o zwykłych ludzi, to większość z nich określa się mianem “tutejszych” i rzadko kiedy wdaje się w określanie swojej sytuacji narodowościowej, nie przystając do Białorusinów, Ukraińców, a tym bardziej do Polaków. Jednak z punktu widzenia językowego i historycznego większość powiatu hajnowskiego należy etnicznie do obszaru ukraińskiego.Na tym właśnie terenie przebiega granica gwar ukraińskich i białoruskich.

W 2006 roku Roman Sidoruk kandydował do Rady Powiatu Hajnowskiego z listy KWW Porozumienie Samorządowe – Powiat Hajnowski. Sidoruk był również członkiem Zarządu Podlaskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

Przeczytaj: Hucpa w Hajnówce

Czytaj również: Ukraiński dziennikarz: Ukraińcy uciekną z Polski po przyjęciu uchwały o 11 lipca

Facebook.com/ nadbuhom.pl / Kresy.pl

27 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. madmike
  madmike :

  Ok żal komentować tego banderowca, mnóstwo oskarżeń, żadnych faktycznych odniesień (typowe). Ale pragnę odnieść się do tego zdania:
  „Jednak z punktu widzenia językowego i historycznego większość powiatu hajnowskiego należy etnicznie do obszaru ukraińskiego. Na tym właśnie terenie przebiega granica gwar ukraińskich i białoruskich.”
  W takim razie pytam się o co ukry piszczą w Ługańsku i Donbasie? Toż zarówno tam (jak i spory kawałek dalej) niemal wszyscy posługują się językiem rosyjskim więc wychodzi na to, że jest to etniczny obszar rosyjski. Z Krymem podobnie, nie można powiedzieć, iż tam jest język ukraiński. Odniesienie historyczne jest również nietrafione, gdyż obszar ten stanowił przez ostatnie kilka część Rzeczypospolitej a potem Rosji. Do 1991 r. nie było żadnej Ukrainy.
  Ciekawe prawda?
  Najgorsze, że obecny (nie)rząd chce ściągać ukrów na potęgę, tylko czekać nocnych mordów. Może przyklepią ten dead z UE i sobie pojadą dalej, krzyżyk na drogę. Im mniej ukraińców w Polsce tym lepiej.

 2. pro_patria
  pro_patria :

  I takie banderowskie ścierwo śmie mieszkać i żyć na koszt polskiego podatnika. Jeżeli nie odpowia mu przebywanie wśród rdzennych, „nienawistnych i nietolerancyjnych” (jak twierdzi) mieszkańców tych ziem, to skąpany we krwi niewinnych bankrucik-banderland stoi przez nim otworem z całym swoim styfem, korupcją, chamstwem, brudem etc. Zwyrodniały motłoch, z którego się ten szmaciarz wywodzi słynie przecież z powszechnej tolerancji i miłości do bliźniego, co wielokrotnie udowodnili przy pomocy wideł, siekier, pił, noży… Za takie słowa powinien zostać pozbawiony polskiego obywatelstwa i deportowany do swojego Kanaanu za Zbrucz. upaińcy i ich propagandowa tuba pomiot deszczyca po takich słowach już interweniowaliby na szczeblu ministerialnym i masowo nagłaśniali sprawę. Mierne pisiorki nie zrobią nic..

 3. madmike
  madmike :

  OK do samego banderowca nie ma się co odnosić bo to co jest wyżej wystarczy. Jednak odniosę się do tych słów „Jednak z punktu widzenia językowego i historycznego większość powiatu hajnowskiego należy etnicznie do obszaru ukraińskiego. Na tym właśnie terenie przebiega granica gwar ukraińskich i białoruskich.”. Więc teraz się pytam o co piszczą ukry w Ługańsku czy Donbasie? Toż tam zdecydowana większość ludzi posługiwała się (zresztą nadal tak jest) językiem rosyjskim. Wychodzi z tego, że to etniczne ziemie Rosji. To samo na Krymie. Więc o co chodzi? Oczywiście ukry są za głupie aby skojarzyć fakt samozaorania^^

 4. madmike
  madmike :

  OK do samego banderowca nie ma się co odnosić bo to co jest wyżej wystarczy. Jednak odniosę się do tych słów „Jednak z punktu widzenia językowego i historycznego większość powiatu hajnowskiego należy etnicznie do obszaru ukraińskiego. Na tym właśnie terenie przebiega granica gwar ukraińskich i białoruskich.”. Więc teraz się pytam o co piszczą ukry w Ługańsku czy Donbasie? Toż tam zdecydowana większość ludzi posługiwała się (zresztą nadal tak jest) językiem rosyjskim. Wychodzi z tego, że to etniczne ziemie Rosji. To samo na Krymie. Więc o co chodzi? Oczywiście ukry są za głupie aby skojarzyć fakt samozaorania^^

  • gan
   gan :

   W polityce jakoś niekoniecznie chodzi o logiczne rozumowanie. Liczy się efektowne hasełko i do jakiej ilości odbiorców jesteś w stanie dotrzeć. Sprzedasz ludziom kompletne bzdury bez problemu, jeśli masz tylko pomysł i zaplecze medialne. Swoją drogą ciężko trafić Ukraińca, który znałby cokolwiek historię swojego kraju. Ja w każdym razie takiego nie spotkałem. Jak pytam czy zgadzają się z hasłami deklaracji niepodległości Ukrainy autorstwa banderowskiego Jarosława Stećki, to nie mają pojęcia o co pytam… A historii pod nazwą „Ukraina” mają raptem kilkadziesiąt lat – to chyba nie tak wiele do ogarnięcia? Poza tym przeróżne organizacje Sorosa stoją za wypowiedziami pewnych osób – nie są to wypowiedzi przypadkowe.

 5. sylwia
  sylwia :

  Głównymi obiektami nienawiści Ukraińców są Polacy i Rosjanie, których Ukraińcy uważają za ‘wrogów nacji’. Tajny rząd ukraiński, OUN, wpaja Ukraińcom modele postępowania oparte na Dekalogu OUN. Przykazanie 8-me tego Dekalogu brzmi tak:
  'Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmował wrogów twego Narodu’ (Ненавистю і підступністю прийматимеш ворогів твоєї Нації). Za fałszywą serdecznością Ukraińców kryje się śmiertelna nienawiść do Polaków. Nie należy przyjmować od Ukraińców pokarmów i napitków bo może być w nich trucizna i tarte szkło. Dlatego niebezpieczne jest zatrudnianie Ukraińców w przemyśle spożywczym i restauracjach. Ich obłędna nienawiść do nas rozciąga się na polskie niemowlęta i malutkie polskie dzieci, które Ukraińcy barbarzyńsko mordowali, nabijając je na sztachety lub podrzucając je na widłach z wrzaskiem 'Leci polski orzeł!’ „W nocy z 27 na 28 lutego 1944 r. (…) Michalewską, z domu Bernacką, lat 26… zaatakowały bóle porodowe. Była przy niej położna – akuszerka. SS-owcy [Ukraińcy] wtargnęli do jej domu, wyprowadzili wraz z położną i innymi mieszkańcami tej ulicy. Doprowadzili do kościoła, posadzili na stopniu ołtarza, a przy niej położną. Gdy bóle przybierały na sile, a (…) Michalewska bardzo jęczała i zaczęła rodzić, podszedł do niej SS-owiec [Ukrainiec], wyrwał z niej siłą dziecko, rzucił na posadzkę…” ( http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii-wojna-swiatowa?zobacz/zaglada-huty-pieniackiej). Ukraińcy są naszymi wrogami. Albo oni nas, albo my ich.

  • kojoto
   kojoto :

   Wrogami Polski są ukraińscy szowiniści, a nie wszyscy Ukraińcy, bo obecnie tym mianem określa się ogromna większość Rusinów z tzw. Ukrainy. To co ty robisz prowokatorze to żerowanie na najniższych instynktach, czyli niczym nie różnisz się od tych SSmanów i banderowców, czy też sowietów, którzy mordowali Polskie dzieci i kobiety, a także i mężczyzn ze szczególnym sadyzmem i okrucieństwem przekraczającym wszelkie wyobrażenie. Polacy doświadczyli wiele nienawiści od Ukraińców, ale nie tylko od nich, co ty w swoich prowokacjach starannie pomijasz. W ogóle to jest tylko element trolowania tego forum, bo teraz jak zawsze włączą się konta prymitywów (w tym twoje konto Boruta) ze ściekiem bluzgów… przynajmniej dzięki temu przeciętnie inteligentny forumowicz wie co z was za mendy – czciciele sowieckich zbrodniarzy – udający „polakuf”.

   • sylwia
    sylwia :

    Pomijając inwektywy Krzysztofa Jóźwiaka używającego pseudonimu ‘Kojoto’, niezrównoważonej osoby, która zna biegle rosyjski i robi interesy na Ukrainie, należy podkreślić, że wrogość ku Polakom, Rosjanom w i Węgrom jest narodowym etosem (ηθος) na Ukrainie, gdzie nawet małe dzieci są uczone w szkołach, że UPA była patiortyczną i heroiczną formacją. Wypowiedzi licznych świadków, którzy przeżyli rzezie polskiej ludności przez Ukraińców wykazują, że do mordowania Polaków i ich rodzin oraz polskich żołnierzy powracających do domów, rzuciła się ukraińska ludność cywlina. Wśród band żądnych polskiej krwi ukraińskich zbirów jedynie pewien odsetek to byli ideologicznie wyszkoleni przez OUN ukraińscy szowiniści, głównie wśród kadry przywódców i dowódców. Ukraińska czerń po prostu szła mordować ‘lachiw’. Ukraińcy przestępowali przez jeszcze ciepłe zwłoki swych zamordowanych przez nich polskich sąsiadów by rabować dobytek i ładować na podstawione w tym celu furmanki. To było krwawe, wampiryczne, pospolite ruszenie Ukraińców przeciwko bezbronnej polskiej ludności. Miejmy na uwadze, że ta zastosowana przez Ukraińców metoda masowego ludobójstwa polskiej ludności przez zmobilizowaną ludność ukraińską, łącznie z ukraińskimi kobietami, była skuteczna. Pamiętajmy o skuteczności tej metody gdy nadejdzie historyczna chwila odwetu. Wycięto naszych rodaków w pień. Kto przeżył ten uciekł. Od tych uciekinierów mamy liczne zdjęcia zakatowanych ofiar; zgwałconcych i potwornie okaleczonych kobiet; zamęczonych dzieci i zmasakrowanych mężczyzn. Od tych uciekinierów mamy świadectwa ukraińskich zbrodni, których polscy patrioci nigdy nie zapomną i nie wybaczą. Nie mamy prawa tego wybaczać. Takie prawo mają jedynie ofiary których kości próchnieją w masowych bezimiennych grobach i w zawalonych studniach na bedrożach Małopolski Wschodniej, tam gdzie kiedyś kwitło spokojne życie polskich osad i wsi. Niezasadnym argumentem jest, że nie można winić obecnego pokolenia zachodnich Ukraińców za zbrodnie ich ojców i trzeba się z Ukraińcami bratać. Dopóki zaprzeczają potwornym ukraińskim zbrodniom na polskiej ludności, dopóki usprawiedliwiają je, dopóki umniejszają je, dopóki wielbią i czczą hordy ukraińskich oprawców winnych męczeńskiej śmierci około MILIONA Polaków, dopóty nie będzie z nimi pojednania. Ukraińcy nie są nam braćmi. Ukraińcy są naszymi śmiertelnymi wrogami. Przypomnijmy sobie tylko jeden z tysięcy epizodów z polskiej gehenny, którą zgotowali Polakom Ukraińcy. ‘…Wymordowanie mieszkańców kolonii Parośla miało miejsce 9 lutego 1943 r., kiedy uzbrojona banda ukraińska z okolic Włodzimierca, udająca radzieckich partyzantów, weszła z rana do kolonii i rozmieściła się we wszystkich domach, by po południu podstępnie wszystkich powiązać i na umówiony sygnał zamordować, zabijając ostrymi narzędziami, przeważnie siekierami, nie oszczędzając nikogo. Zamordowano 173 osoby, tylko 11 osób, przeważnie dzieci, ciężko okaleczone, zostały potem uratowane. Jak zwykle czyniły to bandy, po dokonanym morderstwie gospodarstwa ograbiono, zabierając cały dobytek i żywy inwentarz. Późniejsze oględziny pomordowanych wykazały szczególne okrucieństwo oprawców. Niemowlęta były przybijane do stołów nożami kuchennymi, kilku mężczyzn było obdartych ze skóry pasami, niektórzy mieli wyrywane żyły od pachwiny do stóp, kobiety były nie tylko gwałcone, lecz wiele z nich miało poobcinane piersi. Wielu pomordowanych miało poobcinane uszy, nosy, wargi, oczy powyjmowane, głowy często poobcinane. Po dokonaniu rzezi mordercy urządzili libację w domu sołtysa. Po odejściu oprawców, wśród resztek jedzenia i butelek po samogonie znaleziono martwe dziecko około 12-miesięczne, przybite bagnetem do stołu, a w ustach dziecka włożony był niedojedzony kawałek kiszonego ogórka…’ ( http://wolyn.ovh.org/opisy/parosla-09.html )

    ‘Wyrżnąć Lachów aż do siódmego pokolenia, nie wyłączając tych, którzy nie mówią już po polsku’. ( http://www.tygodnikprzeglad.pl/rzezie-na-wolyniu )
    https://www.youtube.com/watch?v=cxtxB3wJhmw

    https://www.youtube.com/watch?v=sDNqQtcPkAA

    https://www.youtube.com/watch?v=giYwMVSlAGs
    https://www.youtube.com/watch?v=OxSfnrh1l8Y

 6. elektron
  elektron :

  Jedno trzeba przyznać, co jakiś czas, ścierwo banderowskie jak ten obleśny typ lub Tyma lub jeszcze inny, pokrzykuje że wschodnia część Polski jest Upadlińska i Białoruska. A z naszej strony cisza! nikogo niema, kto by w przestrzeni publicznej głośno postulował za zwrotem Lwowa, Kijowa i Wilna, smutne! Czy mamy wrodzoną nienawiść? sądzę że tak, do upadlinców i niemców 🙂