Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski odwiedzili w środę lwowski Cmentarz Łyczakowski, na którym pochowane są między innymi Orlęta Lwowskie.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski odwiedzili w środę lwowski Cmentarz Łyczakowski, na którym pochowane są między innymi Orlęta Lwowskie.

“We Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski oddali wspólnie hołd Orlętom Lwowskim. Uczcili też pamięć obrońców Ukrainy poległych w wojnie z Rosją” – głosi komunikat.

“Na tym cmentarzu pogrzebani są obrońcy Rzeczypospolitej, obrońcy Lwowa przed sowiecką agresją, Orlęta Lwowskie” – podkreślił Andrzej Duda na konferencji prasowej po powrocie do kraju.

“Razem oddaliśmy hołd poległym polskim żołnierzom, oddaliśmy także hołd żołnierzom ukraińskim, którzy zginęli w obronie Ukrainy od 2014 roku i tym którzy także i wcześniej, ramię w ramię z polskimi żołnierzami, bronili Rzeczpospolitej”.

“Wiemy, jak często trudne są relacje pomiędzy naszymi narodami. To wszystko, co dzieje się w ostatnim czasie, to wielkie serce, które Polacy dali i dają, oferując wsparcie naszym ukraińskim sąsiadom, są wzmocnione jeszcze takimi gestami przyjaźni” – zaznaczył.

Wizytę na cmentarzu skomentował między innymi ksiądz Isakowicz-Zaleski: “Tak, to Święte Miejsce, ale dopiero w 8. roku piastowania swego urzędu Andrzej Duda zdobył się wreszcie na odwagę, aby odwiedzić Lwów i uczcić bohaterskie Orlęta Lwowskie, o których pamięć do tej pory starannie zadeptywano”.

W środę we Lwowie odbyło się spotkanie prezydentów Ukrainy, Polski i Litwy, czyli przywódców państw tzw. Trójkąta Lubelskiego. W ramach spotkania, została podpisana Wspólna Deklaracja Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Początkowo nie podano, czego dokładniej dotyczy treść tego dokumentu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, dziękował Polsce i Litwie za wspieranie jego kraju i za przyjęciem ukraińskich uchodźców. Z kolei litewski prezydent Gitanas Nauseda deklarował jak najszybsze przekazanie Ukraińcom amunicji.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił z kolei, że „Polska była tym pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji”. Wymienił w tym kontekście m.in. posowieckie czołgi, a także samobieżne armatohaubice Krab i karabinki Grot. Dodał też, że Polska będzie dalej przekazywać Ukrainie broń, także w ramach modernizacji polskiej armii.

„Wszystko wskazuje na to, że ta wojna się nie kończy, a Rosja będzie dalej maltretować Ukrainę – okupant musi zostać powstrzymany” – powiedział Duda.

W tym kontekście polski prezydent oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard. Miałoby się to jednak odbyć w ramach koalicji międzynarodowej.

„Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa. I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych czołgów, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy” – poinformował Duda. Dodał, że „taka decyzja w Polsce już jest”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent powiedział też, że Ukraina zasługuje na członkostwo w Unii Europejskiej oraz na wsparcie ze strony NATO.

O sprawie piszą też media ukraińskie. Agencja Unian podaje, że podczas wizyty we Lwowie Andrzej Duda ogłosił, że Polska w ramach międzynarodowej koalicji przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard.

Nie sprecyzowano, o jakie konkretnie czołgi Leopard w tym przypadku chodzi. W przypadku kompanii chodzi najpewniej o około 12 wozów.

Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Roman1
  Roman1 :

  Jakie to dziwne i smutne. Ukraińcy, którym oddano hołd, polegli w walce z Rosją. A jak potraktowano Ukraińców, którzy polegli w walce z Polską – oblano ich groby czerwoną farbą? Duda, cokolwiek robi, jest to wynikiem cynizmu i zakłamania. Polak i banderowiec to bracia jak Abel i Kain.

 2. r2d2
  r2d2 :

  Ukraina broni się, a jak wiemy Polacy pomagają słabszemu i napadniętemu.
  Szkoda że Polska nie miała takiego wsparcia jak obecnie Ukraina, gdy w 1939 napadli na nas Niemcy z ZSRR (obecnie Rosja).

  • Kasper1
   Kasper1 :

   ZSRR który na nas napadł w 1939 to obecnie także Ukraina a jej neobanderowskie władze to najgorszy wróg Polski, Polaków i polskości. Przy okazji – świadkowie wczorajszych wydarzeń informują, że Ukraińcy zniszczyli tarcze trzymane przez dwa lwy na Cmentarzu Orląt. Nie ma napisów “Zawsze Wierny” “Tobie Polsko”.

  • Roman1
   Roman1 :

   Pierwszy raz zgadzam się z r2d2. Szkoda, że Polacy nie mieli takiego wsparcia, gdy w 1943 roku mordowali ich banderowcy. Szkoda, że przeciwnicy puczu w 2014 roku nie mieli wsparcia Polski, gdy napadli i przez 8 lat bombardowali ich banderowscy oprawcy. Nie rozumiem jednak, czy NATO, napadając na Irak w 2003 roku było tak słabe, że Polska musiała pomagać agresorom, albo czy też to Irak napadł na USA? Tak Polska zawsze pomaga słabszym? Tak jak banderowcy nigdy nie przeprosili za zbrodnię wołyńską, tak Polska nigdy nie przeprosiła za napaść na Irak. Domagamy się reparacji od Niemców – słusznie, ale czy Irakowi USA i Polska przyznają reparacje?

  • franciszekk
   franciszekk :

   Stwierdzenie r2d2 – cytat “…gdy w 1939 napadli na nas Niemcy z ZSRR (obecnie Rosja)” jest NIEPEŁNĄ (wybiórczą) historią RP tego okresu!
   Po napaści hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR na II RP, ukraińscy naziści jako kolejno 3-ci dokonali na bezbronnej cywilnej polskiej ludności wyjątkowego bezwzględnego krwawego ludobójstwa.
   Po rozgromieniu polskiej armii przez wermacht i armię czerwoną, mogli TO dokonać łatwo i bezkarnie za przyzwoleniem III Rzeszy oraz ZSRR!