Duda gratuluje Trumpowi i liczy na utrzymanie silnych więzi między Polską a USA

Prezydent Andrzej Duda wystosował list gratulacyjny do Donalda Trumpa. „Relacje polsko – amerykańskie stały się ważnym filarem stabilności europejskiej i transatlantyckiej” – napisał. Wyraził też przekonanie, że więzi polsko-amerykańskie pozostaną bliskie i mocne, a „nawet mocniejsze”.

– Pragnę pogratulować Panu wygranych wyborów i życzyć wielu sukcesów w pełnieniu urzędu 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki– napisał Duda. – Relacje łączące Rzeczpospolitą Polską i Stany Zjednoczone to wzór strategicznego partnerstwa zbudowanego na fundamencie wspólnych idei, których sedno stanowi wolność – wartość tak droga zarówno dla Polaków, Amerykanów, jak i dla mnie osobiście.

Duda podkreślił, że w ostatnich dziesięcioleciach Polska i USA poszerzały wzajemną współpracę m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, obronności, handlu i innowacji.

– Relacje polsko – amerykańskie stały się ważnym filarem stabilności europejskiej i transatlantyckiej– podkreślił Duda. – Szczególnie cieszy nas to, że podczas tegorocznego Szczytu NATO w Warszawie, Stany Zjednoczone zdecydowały się zwiększyć swoją obecność militarną w Polsce, wzmacniając tym samym wschodnią flankę Sojuszu.

Polski prezydent wyraził też nadzieję, że prezydentura Trumpa „stworzy nowe możliwości dla naszej współpracy, na gruncie obopólnego zaangażowania”. Podziękował mu również za gesty wystosowane w kierunki Polonii. – Amerykanie polskiego pochodzenia docenili Pana pozytywne wypowiedzi na temat mojej ojczyzny oraz roli jaką odegrali nasi rodacy w historii Stanów Zjednoczonych– zaznaczył Duda.

– Raz jeszcze pragnę Panu pogratulować i życzyć owocnej prezydentury. Oczekuję, że przeprowadzimy wiele wspólnych rozmów, zarówno w formacie dwustronnym, jak i na forum międzynarodowym– zakończył swój list polski prezydent.

Wcześniej Duda złożył amerykańskiemu prezydentowi-elektowi gratulacje na Twitterze:

– Jestem przekonanym, że więzi US-PL pozostaną tak bliskie i mocne jak zawsze. Mam nadzieję, że nawet mocniejsze.

Przeczytaj również:

Macierewicz po zwycięstwie Trumpa: stosunki Polski z USA będą jeszcze lepsze

Winnicki dla Kresów.pl: wybór Trumpa to mocny impuls dla walki o narodową suwerenność i tożsamość

Kukiz dla Kresów.pl o zwycięstwie Trumpa: traktuję go jako sprzymierzeńca

Wicekanclerz Niemiec ostro o Trumpie

Prezydent.pl / twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz