Drugi list do FSB

Rodziny ofiar obławy augustowskiej kierują do FSB kolejne pismo. Tym razem pytają o kopie protokołów przesłuchań

Na wstępie drugiego listu do Federalnej Służby Bezpieczeństwa rodziny ofiar dziękują za przekazane im już wcześniej informacje. Podziękowania kierowane są imiennie pod adresem naczelnika FSB Wasilija Stiepanowicza Christoforowa, którego podpis widnieje pod kilkudziesięcioma odpowiedziami z informacjami do tej pory przesłanymi rodzinom z FSB. „Jesteśmy ogromnie wdzięczni za udzielenie informacji o naszych najbliższych”.

Dalej proszą o przesłanie kopii protokołów przesłuchań, zdjęć i dokumentów osobistych należących do ich bliskich.

Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej jest pewien, że FSB dysponuje taką dokumentacją. – Każda osoba podczas zatrzymania miała przy sobie osobiste rzeczy i dokumenty, takie jak dowód osobisty. Kiedy wzywano na przesłuchanie, z którego wielu już nie wróciło, tożsamość sprawdzano właśnie na podstawie osobistych dokumentów – tłumaczy ks. prałat Stanisław Wysocki.

Listy kierowane są, tak jak w przypadku pierwszego wniosku, indywidualnie.

Rodziny ofiar są przekonane, że informacje o datach, miejscu i powodzie aresztowania wymienione w odpowiedziach FSB świadczą o tym, że pisma formułowano na podstawie konkretnych dokumentów dotyczących okoliczności zatrzymań.

W toku śledztwa prokuratorom białostockiego IPN udało się ustalić, że w Centralnym Archiwum Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Moskwie znajdują się akta 575 śledztw prowadzonych przeciwko osobom zatrzymanym podczas obławy.

Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zwrócił się z prośbą do posła Jarosława Zielińskiego (PiS), żeby skierował do władz interpelację w sprawie wyjaśnienia okoliczności obławy.

Poseł pyta więc premiera o podjęcie przez rząd aktywnych działań dyplomatycznych i prawnych w celu wyjaśnienia rzeczywistych rozmiarów i okoliczności sowieckiej operacji.

Zieliński pisze, że podjęcie takich działań jest istotne szczególnie w świetle nowych informacji uzyskanych przez rodziny od FSB.

Chodzi o odpowiedzi na 40 wniosków w sprawie losów ofiar obławy. Do tej pory z Moskwy nadesłano ponad 30 odpowiedzi potwierdzających zatrzymanie; są w nich informacje takie jak data i miejsce aresztowania, a w blisko połowie odpowiedzi również powód zatrzymania, czyli „posądzenia o przynależność do Armii Krajowej”.

W interpelacji zawarta jest też krytyka dotychczasowych „niemrawych” działań rządu i prezydenta, podejmowanych w celu pozyskania od Rosji dokumentów na temat obławy. Zieliński przypomina, że sporo na sumieniu, jeśli chodzi o oddanie sprawiedliwości ofiarom obławy, ma marszałek Sejmu. Ewa Kopacz zamroziła prace nad wniesionym przez PiS projektem uchwały w sprawie uczczenia pamięci ofiar obławy z lipca 1945 roku.

13 października rodziny ofiar będą pielgrzymować do tronu Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze.

Adam Białous

“Nasz Dziennik”

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply