Czarnogórska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego oskarżyła ​​rosyjskie służby o przeprowadzenie skoordynowanych ataków na serwery rządowe, ale poinformowała, że ​​władzom udało się zapobiec wszelkim szkodom.

Jak poinformował 26 sierpnia portal Balkan Insight, Czarnogórska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego oskarżyła ​​rosyjskie służby o przeprowadzenie skoordynowanych ataków na serwery rządowe, ale poinformowała, że ​​władzom udało się zapobiec wszelkim szkodom.

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego ANB poinformowała, że od 22 sierpnia rosyjskie służby dwukrotnie zorganizowały skoordynowane cyberataki na serwery rządu Czarnogóry.

ANB powiedział mediom, że Czarnogóra jest obecnie w stanie wojny hybrydowej. „Za cyberatakiem stoją rosyjskie służby. Tego rodzaju atak został przeprowadzony po raz pierwszy w Czarnogórze i był przygotowywany od dłuższego czasu”.

22 sierpnia rząd zgłosił pierwszą serię cyberataków na swój serwer, ale powiedział, że udało mu się zapobiec wszelkim szkodom. Ustępujący minister administracji publicznej Maras Dukaj powiedział, że serwer rządowy został  zaatakowany, ale powiedział, że władze podjęły w porę środki obronne, a niektóre serwery zostały tymczasowo wyłączone.

Ustępujący premier Dritan Abazovic określił cyberataki jako niebezpieczne i motywowane politycznie. „Dane osobowe obywateli są na razie całkowicie bezpieczne, a wszystkie bezpośrednie ataki na rząd i jego instytucje zostały stłumione… Pierwszy atak miał miejsce kilka godzin po wotum nieufności wobec rządu. Ostrzegałem, że może to doprowadzić do destabilizacji” – powiedział Abazovic.

Mniejszościowy rząd Czarnogóry upadł 19 sierpnia po tym, jak parlament poparł wotum nieufności zgłoszone przez partię prezydenta Milo Djukanovicia i mniejsze partie koalicji rządzącej.

Obecny minister obrony Rasko Konjevic wezwał władze do zbadania cyberataków i dostarczenia mocnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Partia Socjaldemokratyczna Konjevicia poparła inicjatywę wotum nieufności.

Zobacz też: Czarnogóra zamraża majątki Rosjan

Kresy.pl/BalkanInsight

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply