Były minister edukacji i spraw zagranicznych Rumunii wypowiedział pogląd, który oburzył ambasadę Ukrainy w Kijowie.

Marga, który wycofał się z aktywnej polityki i występuje już w roli komentatora, politologa, odniósł się do Ukrainy w czasie prezentacji napisanej przez siebie książki, której tytuł można przetłumaczyć jako “Przyszłość demokracji”. Rumun uznał, że obecne granice Ukrainy są “nienaturalne” i powinna ona oddać cześć terytorium niemal każdemu ze swoich sąsiadów.

“Jesteśmy w absolutnie wyjątkowej sytuacji i powiem z całą odpowiedzialnością, że Ukraina jest w nienaturalnych granicach. Musi scedować terytoria Węgrom – Zakarpacie, Polsce – Galicję, Rumunii – Bukowinę, Rosji – Donbas i Krym. To są terytoria innych krajów” – słowa Margi przytoczył portal Odess Journall.

Charakteryzując system polityczny Ukrainy były szef rumuńskiej dyplomacji stwierdził – “nie mówimy o demokracji”. Jak ocenił – “Jeszcze daleka droga do demokracji. Są tam zakazane partie i telewizja jest kontrolowana przez jedną z nich. Niektórzy bardzo bogaci ludzie opuszczają kraj wraz z pieniędzmi. Państwo, które jest opuszczane przez ludzi z pieniędzmi, ze wszystkim, nie może być ani demokratycznym, ani rozwiniętym”.

Marga uznał, że konflikt rosyjsko-ukraiński może być rozwiązany na skutek negocjacji przy mediacji USA, Chin i Niemiec.

 

Wypowiedzi Margi wywołały już protest ambasady Ukrainy w Bukareszcie. Uznała ona, że tego rodzaju uwagi są niedopuszczalne w jakichkolwiek warunkach i “stanowią szczególnie rażące naruszenie w czasie, gdy Ukraina bohatersko broni swojej niepodległości i bezpieczeństwa całej Europy”.

Marga historyk, filozof, wykładowca akademicki i polityk, w latach 1997–2000 był ministrem edukacji narodowej, a w 2012 r. przez kilka miesięcy ministrem spraw zagranicznych. W latach 1993-2004 i 2008-2012 było również rektorem Uniwersytetu Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce.

odessa-journal.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply