Na podstawie używania przez naszych obywateli języka polskiego, ludzie byli zatrzymywani i zmuszani do opuszczenia miasta Alkmaar – oświadczył wiceszef MSZ Paweł Jabłoński po wizycie ambasador Holandii w MSZ.

Legia Warszawa uległa w czwartek holenderskiemu AZ Alkmaar 0:1. Po zakończeniu spotkania wybuchł ogromny skandal. Jak informowaliśmy, po konferencji prasowej piłkarze zaczęli opuszczać stadion, gdy nagle zapadła decyzja o jego zamknięciu. Zawodnikom i pracownikom, którzy wraz z władzami klubu chcieli opuścić obiekt, ochrona i policja blokowała drogę. Funkcjonariusze zaatakowali prezydenta Dariusza Mioduskiego, a piłkarzy Radowana Pankowa i Josue wyciągnięto z autobusu, skuto i zabrano na komisariat.

W piątek do MSZ wezwano ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Daphne Bergsma. Podkreślono, że ma to związek z “bardzo niepokojącymi informacjami o dyskryminacyjnych działaniach holenderskich służb wobec obywateli RP” w Alkmaar. W siedzibie MSZ pojawiła się w sobotę rano. Jej wizyta trwała kilka minut.

“Jak informują nas bardzo wiarygodne źródła doszło do systemowej działalności służb holenderskich wymierzonej przeciwko polskim obywatelom” – oświadczył wiceminister Paweł Jabłoński po rozmowie z ambasador.

Podkreślił, że decyzje podjęły najprawdopodobniej władze miejskie. “Takie docierają do nas informacje. Nie mamy stuprocentowej pewności, co dokładnie się stało. Cały czas zbieramy informacje, ale te, które do nas docierają są dość wiarygodne” – powiedział.

“To właśnie przekazałem pani ambasador, wskazując, że takie działania, jeśli się potwierdzą, to działania o charakterze dyskryminacyjnym” – dodał.

“Przekazaliśmy zdecydowany protest przeciw temu, co się działo w Alkmaar. Zwróciłem się z prośbą, aby sprawa została bardzo wyjaśniona” – oświadczył wiceminister.

Jak dodał, holenderska ambasador powiedziała, że “całkowicie zgadza się, iż w tej sprawie trzeba ustalić fakty”.

wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    A teraz wyobraźcie sobie sytuację że dzieje sie to w Polsce w odniesieniu do Holendrów? Zaraz wszelkiej masci lewactwo darło by jape o “mowie nienawisci” itp na czele z tymi…..z OMZRiK czy no poslanki Dziemianowicz-bąk.Ona troszczy sie o obcokrajowców ,szkoda ze nie o Polaków