W Szwecji i Finlandii w ręce obywateli trafiły instrukcje ze wskazówkami, co robić w przypadku wojny i kryzysu. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz wiceszef MON Cezary Tomczyk podkreślili, że także polski rząd nie wyklucza takiej możliwości.

Wiceszef MON Cezary Tomczyk (PO) był we wtorek gościem programu “Graffiti” na antenie Polsat News. Prowadzący poruszył m.in. temat przygotowań do ewentualnego konfliktu przez państwa skandynawskie. Z rozesłanych instrukcji obywatele Szwecji i Finlandii mogli dowiedzieć się co zrobić, aby przygotować się na skutki konfliktu zbrojnego. Instrukcje dotyczą m.in. przerwy w dostawach prądu, wody, czy utrudnienia w dostępie do żywności. Zarekomendowano więc robienie zapasów.

“Na pewno będziemy prowadzili w tej sprawie komunikację, natomiast nie chciałbym, żebyśmy ludzi w jakikolwiek sposób straszyli, a jednocześnie nie chciałbym, żebyśmy ludzi uspokajali” – oświadczył wiceszef MON.

“Bądźmy w tej sprawie realistami: wszystko jest w naszych rękach, w rękach naszych sojuszników i naszej armii. Musimy zrobić wszystko, żeby być gotowi” – dodał wiceminister.

Dopytywany o stworzenie broszur wzorem Skandynawów przyznał, że w resorcie rozważany był taki pomysł. “W perspektywie nie jest wykluczony, natomiast chodzi o to, żeby wszystko było robione z głową, krok po kroku” – powiedział.

Sprawę skomentował we wtorek także szef MSWiA Tomasz Siemoniak (PO). “Póki co większy walor widzimy w tym, jak dotrzeć do szkół, uczelni, firm i tam organizować takie szkolenia, niż wysyłać broszury, co do których nie wiem, czy wszyscy będą chcieli przeczytać. Ale nie wykluczam tego” – powiedział.

Zobacz: FAZ: Niemcy przygotowują się do wojny. Przygotowali liczący 1000 stron plan

W Szwecji rozpoczęto wysyłkę specjalnych broszur do 5 mln gospodarstw domowych. Znajdują się w nich informacje nt. gromadzenia zapasów żywności i wody, a także szukania schronienia – również w razie ataku nuklearnego. Szwedzki Urzędu ds. Ochrony Ludności i Gotowości poinformował, że podczas pracy nad broszurą wzięto pod uwagę doświadczenia Ukrainy. “W porównaniu z wersją wydawnictwa z 2018 r., więcej miejsca poświęciliśmy przygotowaniom na wypadek wojny, m.in. (temu), jak ewakuować się oraz chronić przed atakiem z powietrza ” – oświadczyła podczas konferencji prasowej w Sztokholmie kierująca projektem Christina Andersson.

Finlandia uruchomiła z kolei poradnik online na czas wojny. Zalecono w nim m.in. zebranie z wyprzedzeniem domowych zapasów pozwalających na przetrwanie przez 3 dni.

Przeczytaj: Uszkodzenie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku to sabotaż Rosji? Finlandia rozważa użycie art. 5 NATO

Zobacz także: Niemiecki generał: Rosja się zbroi, musimy przygotować się do wojny

polsatnews.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply