„Biskupki” w angielskim parlamencie

Wczoraj Izba Gmin przyjęła ustawę, dzięki której w Izbie Lordów mogą zasiadać kobiety, którym w państwowym Kościele Anglii nadano godność biskupa.

Według treści ustawy, w ciągu najbliższych 10 lat kobieta-biskup będzie miała pierwszeństwo przed mężczyznami w objęciu miejsca w Izbie Lordów zwolnionego przez innego lorda duchownego.

W Izbie Lordów zasiada 26 tzw. lordów duchownych, którzy są jej jedynymi członkami nie mogącymi zasiadać w niej dożywotnio. Mają to prawo jedynie w okresie sprawowania godności biskupiej. Dwa miejsca przypisane są archidiecezjom Canterbury i Yorku, trzy diecezjom Londynu, Durham i Winchester, zaś pozostałe 21 miejsc obejmują pozostałe biskupstwa według zasady starszeństwa w piastowaniu godności.

Jeśli jakaś kobieta spełniłaby w najbliższym czasie warunek starszeństwa, teoretycznie mogłaby objąć stanowisko lorda duchownego już teraz. Faktycznie musiałaby ona czekać kilka lat – do czasu odejścia ze stanowiska któregoś z biskupów z większym stażem. Przyjęta ustawa ma sprawić, że przez najbliższe 10 lat kobieta-biskup nie będzie musiała spełnić warunku starszeństwa, by zająć miejsce w Izbie Lordów.

Ustawa zacznie obowiązywać po majowych wyborach, od pierwszego dnia funkcjonowania nowego parlamentu.

W grudniu ubiegłego roku miała miejsce pierwsza w historii nominacja kobiety na biskupa Kościoła anglikańskiego. Chodzi o Libby Lane, która została mianowana biskupem Stockport. Kobiety mogą przyjmować święcenia kapłańskie w Kościele anglikańskim od 1994 roku.

Izba Lordów to izba wyższa dwiuzbowego parlamentu brytyjskiego.

gosc.pl / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply