Były wiceprezydent USA wzywa Kongres do zatwierdzenia finansowania pomocy dla Ukrainy, twierdząc, że „izolacja nigdy nie jest rozwiązaniem”.

Jak przekazał portal POLITICO, były wiceprezydent USA wzywa Kongres do zatwierdzenia finansowania pomocy dla Ukrainy, twierdząc, że „izolacja nigdy nie jest rozwiązaniem”. Jeśli Władimir Putin pokona Ukrainę, amerykańskie wojska nie będą miały innego wyboru, jak tylko walczyć z rosyjskimi najeźdźcami w Europie, powiedział w czwartek były wiceprezydent USA Mike Pence.

Ostrzeżenie wystosowane przez byłego zastępcę Donalda Trumpa jest częścią apelu Pence’a do Kongresu o zatwierdzenie dodatkowego finansowania pomocy wojskowej dla Ukrainy.

“Izolacjonizm nigdy nie jest odpowiedzią na tyrańskie reżimy o ekspansjonistycznych zamiarach i uważam, że większość członków Kongresu to rozumie” – powiedział Pence.

Jeśli Rosja pokona Ukrainę, “nie mam wątpliwości, że nadejdzie czas, że przekroczy granicę i nasi mężczyźni i kobiety w mundurach będą musieli walczyć” – dodał Pence. “Nie minie dużo czasu, zanim przekroczy granicę, nasi ludzie będą musieli walczyć zgodnie z Artykułem 5 Traktatu NATO, zgodnie z którym atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich” – mówił.

Kontynuował: “Po drugie, myślę, że wkrótce [zobaczymy] działania w Cieśninie Tajwańskiej lub gdzieś na Morzu Południowochińskim”.

Również dyrektor CIA William Burns ostrzegł w czwartek kongresmenów USA, że jeśli teraz nie zatwierdzą pomocy dla Ukrainy, Kijów może przegrać wojnę do końca roku. Przemawiając podczas wydarzenia w Centrum Prezydenckim George’a W. Busha, Burns wezwał Kongres do przyjęcia dodatkowej ustawy, która przeznaczyłaby miliardy na wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

“Dzięki wsparciu wojskowemu, zarówno praktycznemu, jak i psychologicznemu, Ukraińcy są w pełni zdolni do przetrwania do 2024 roku i obalenia aroganckiego poglądu Putina, że czas działa na jego korzyść” – powiedział.

“Istnieje bardzo realne ryzyko, że Ukraińcy mogą przegrać na polu bitwy do końca 2024 roku lub przynajmniej postawić Putina w sytuacji, w której będzie mógł zasadniczo dyktować warunki porozumienia politycznego” – powiedział szef CIA.

W publikacji podkreślono, że słowa Burnsa są najsilniejszym ostrzeżeniem przed wojną na Ukrainie ze strony wysokiego rangą przedstawiciela administracji USA. Dzieje się to w momencie, gdy urzędnicy w Kijowie ostrzegają, że rosyjska ofensywa latem może doprowadzić do wkroczenia na Ukrainę ogromnych napływów rosyjskich wojsk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również amerykański dziennik New York Times odniósł się we wtorek do obecnej sytuacji militarnej Ukrainy. “Mimo znacznych strat przeciwnik zwiększa swoje wysiłki, wykorzystując nowe jednostki w pojazdach opancerzonych, dzięki czemu okresowo osiąga sukcesy taktyczne” – NYT cytuje naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandra Syrskiego. Jak przypomina medium, jednocześnie ukraińskie ministerstwo energetyki nakazało milionom cywilów przygotowanie się na “na każdy możliwy scenariusz”, bo ukraińskie elektrownie mogą stać się celami rosyjskich ataków rakietowych.

NYT zwraca uwagę na krytyczne niedobory ukraińskiej armii, które wymuszają na dowódcach dokonywanie “trudnych wyborów”. Dodatkowo, jak wskazuje dziennik, “liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej rośnie z dnia na dzień”.

Kresy.pl/POLITICO

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply