Anna Moskwa: Propozycja Komisji Europejskiej to żart

Grupa kilkunastu krajów – na czele z Polską, Francją, Hiszpanią, Grecją i Belgią protestuje przeciwko pułapowi cen na gaz, który zaproponowała Komisja Europejska. Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uważa ją za żart.

Jak poinformował w czwartek portal RMF24, grupa kilkunastu krajów – na czele z Polską, Francją, Hiszpanią, Grecją i Belgią protestuje przeciwko pułapowi cen na gaz, który zaproponowała Komisja Europejska. Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uważa ją za żart.

Komisja Europejska zaproponowała pułap cenowy na gaz na poziomie 275 euro za MWh

„Mamy większość kwalifikowaną. Pułap ten powinien być na poziomie 170-175 euro za MWh. Liczba 275 euro jest nierealna, wręcz kosmiczna, nie do zastosowania i ma się nijak do zapotrzebowania europejskiej gospodarki” – mówi źródło portalu.

Zobacz też: UE całkowicie zastąpiła rosyjski gaz

„Tę propozycję, która pojawiła się przedwczoraj – traktujemy ją jako żart. Trudno poważnie do niej podejść. Większość państw, które przygotowywały propozycję ceny maksymalnej na gaz jeszcze miesiące temu (…) właśnie tak się dziś wypowie. Oczekujemy, że zostaniemy poważnie potraktowani” – powiedziała minister Anna Moskwa.

„Rada Europejska zobowiązała państwa członkowskie do wypracowania rozwiązań w zakresie solidarności, w zakresie odnawialnych źródeł, ale przede wszystkim ceny maksymalnej na gaz. I tam nie ma pola do interpretacji, do dyskusji. Oczywiście Niemcy ciągle są przeciwko temu rozwiązaniu. Dzisiaj kolejny sprawdzian, czy Komisja Europejska będzie stała po stronie większości państw europejskich i po stronie obywateli, którzy już doświadczają zimy czy jednak ciągle będzie prowadziła ukryte negocjacje z Niemcami” – podkreśliła Anna Moskwa.

Również hiszpańska minister środowiska Teresa Ribera nazwała propozycje Komisji Europejskiej żartem.

„Decyzja w sprawie pułapu cenowego na rynku gazu, która została wymuszona przez najsilniejsze państwo członkowskie (Niemcy – red.) wbrew większości państw w Radzie UE –  spowodowała wielkie oburzenie i zaniepokojenie naszych obywateli” – mówił eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski.

Kresy.pl/RMF24/WNP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz