Turcy z pewnością dokładnie wiedzą, co się wydarzyło, lecz trzymają blisko swoje karty, aby się przekonać, jak mogliby wykorzystać tę wiedzę. Arabia Saudyjska i Turcja zainicjowały już wspólne dochodzenie. Gospodarka Turcji znajduje się w stanie załamania i mogłaby skorzystać na “inwestycjach” Saudyjczyków, aby w ten sposób zamknąć temat Khashoggiego. Innymi słowy, na turecką perspektywę zniknięcia arabskiego dziennikarza mogą łatwo wpłynąć pieniądze Arabii Saudyjskiej, a śledztwo mogłoby ostatecznie niczego nie dowieść – podkreśla były oficer CIA, Philip Giraldi, na łamach Strategic Culture.

Próba ustalenia co naprawdę stało się z Jamalem Khashoggim przypomina trochę obieranie cebuli. Wiadomo, że Khashoggi wszedł do Konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule 2 października, aby otrzymać dokument, który umożliwi mu poślubienie tureckiej kobiety. Wiadomo również, z kamer znajdujących się na zewnątrz budynku, że nigdy nie wyszedł. Przypuszcza się, że albo został zabity w środku, albo uprowadzony, chociaż teza o uprowadzeniu musiałaby opierać się na widocznym pojeździe należącym do konsulatu opuszczającym budynek z nim prawdopodobnie ukrytym w środku, co nie zostało potwierdzone przez Turków. Gdyby zabito go w budynku i rozczłonkowano, co wydaje się prawdopodobne, udałoby się zabrać jego części ciała w walizkach niesionych przez domniemanych piętnastu oficjeli saudysjkich, którzy przybyli tamtego ranka prywatnym odrzutowcem do Turcji i wylecieli tamtego popołudnia w ten sam sposób. Przypuszcza się, że piętnastu ludzi, wśród których mogli być ochroniarze księcia Muhammada bin Salmana (MBS), a także lekarz do sekcji zwłok, który miał przy sobie piłę do ​​kości, stanowili grupę odpowiedzialną za zabójstwo Khashoggiego.

Są pewne rzeczy, które należy mieć na uwadze odnośnie Turków, ponieważ to oni twierdzą, że zniknięcie Khashoggiego mogło się odbyć za przyczyną egzekucji i rozczłonkowania. Turecki wywiad (MIT), jest bardzo skuteczny, bardzo aktywny i bardzo skupiony na monitorowaniu działań zagranicznych ambasad i ich pracowników w całej Turcji. Korzystają z elektronicznego nadzoru, a jeśli misja zagraniczna ma lokalnych pracowników, wiele z tych osób będzie agentami tureckich służb. Z własnego doświadczenia, mogę powiedzieć, że gdy pracowałem w Stambule, miałem mikrofony ukryte w różnych miejscach w mojej rezydencji, a moje telefony służbowe i domowe były podsłuchiwane. Wielu lokalnych pracowników konsulatu uważano za informatorów MIT, ale nie dopuszczano ich do żadnych poufnych informacji.

Ponieważ Turcja i Arabia Saudyjska mogą być określane jako przeciwnicy, żeby nie użyć mocniejszego określenia, należy przypuszczać, że MIT miał budynek Konsulatu Generalnego pokryty zarówno kamerami, jak i mikrofonami, prawdopodobnie wewnątrz budynku, jak również na zewnątrz, i mógł mieć tureckiego pracownika wewnątrz, który obserwował, co miało miejsce. Oznaczałoby to, że Turcy z pewnością dokładnie wiedzą, co się wydarzyło, lecz trzymają blisko swoje karty, aby się przekonać, jak mogliby wykorzystać tę wiedzę. Oba kraje zainicjowały już wspólne dochodzenie. Gospodarka Turcji znajduje się w stanie załamania i mogłaby skorzystać na “inwestycjach” Saudyjczyków, aby w ten sposób zamknąć temat Khashoggiego. Innymi słowy, na turecką perspektywę zniknięcia arabskiego dziennikarza mogą łatwo wpłynąć pieniądze Arabii Saudyjskiej, a śledztwo mogłoby ostatecznie niczego nie dowieść.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Khashoggi nie był krytykiem reżimu saudyjskiego

Arabia Saudyjska ze swojej strony ma kilka kart do wykorzystania, nawet jeśli Khashoggiego zabito i rozczłonkowano na polecenie MBS. Po pierwsze, system petrodolarów, który zasadniczo wymaga, aby płacono za ropę naftową dolarami, jest gwarantowany przez Saudyjczyków. Petrodolary z kolei pozwalają Stanom Zjednoczonym drukować pieniądze bez pokrycia, wiedząc, że zawsze będzie istnieć międzynarodowe zapotrzebowanie na dolary na zakup ropy. Saudyjczycy, którzy również używają własnych petrodolarów do kupowania obligacji skarbowych USA, mogą wyciągnąć wtyczkę z tego układu. To wszystko oznacza, że ​​Stany Zjednoczone będą szukać takiego rozwiązania, które nie zaszkodzi Saudyjczykom.

Po drugie, Arabia Saudyjska wraz z Izraelem sprzeciwia się Iranowi. Oznacza to, że lobby izraelskie i jego liczni stronnicy w Kongresie będą głośno krzyczeć w sprawie Khashoggiego, ale ostatecznie uniknie się jakichkolwiek poważnych ruchów. Wygląda na to, że już krąży narracja wyjaśniająca to, co się stało. Sugeruje się, że niesubordynowane elementy z Arabii Saudyjskiej mogły dokonać przesłuchania lub uprowadzenia, które posunęły się za daleko, bez wiedzy MBS. Donald Trump spekulował w poniedziałek, że tak może być, co wskazuje, że ta narracja jest już częścią oficjalnej linii administracji, która będzie teraz promowana. Ci, którzy dobrze znają Arabię ​​Saudyjską, uważają jednak, że zabójstwo na wysokim szczeblu, które nie zostało zlecone przez MBS, jest mało prawdopodobne, ale nie oznacza to bynajmniej, że opisana wyżej narracja nie może zostać skutecznie rozpowszechniona.

W ujęciu regionalnym Arabia Saudyjska jest również kluczem do antycypowanego planu pokojowego Trumpa na Bliskim Wschodzie. Jeśli Rijad wycofa się z oczekiwanego aspektu gwarancji finansowych, plan się rozpadnie. Rijad kupuje również amerykańską broń wartą dziesiątki miliardów dolarów, co może zostać anulowane, jeśli Waszyngton zacznie naciskać na Saudyjczyków, by uzyskać odpowiedzi. Poza tym Arabia Saudyjska może przestać wydobywać ropę lub odmówić zwiększenia produkcji, gdy irańska ropa zacznie podlegać sankcjom USA na początku przyszłego miesiąca, znacznie zwiększając cenę za baryłkę dla wszystkich.

Istnieją oczywiście przeszkody w sprzedawaniu fałszywej narracji informacyjnej. Niektóre wczesne doniesienia sugerowały, że narzeczona Khashoggiego prawdopodobnie nagrała egzekucję w konsulacie, korzystając z zegarka Apple ofiary połączonego z iPadem będącym w jej posiadaniu. Jeśli to prawda, ujawnienie takiego materiału mediom spowoduje światowy nacisk na poznanie prawdy, który trudno będzie kontrolować. Ponadto istnieją niepotwierdzone doniesienia, że amerykański wywiad wiedział z wyprzedzeniem o saudyjskich planach uprowadzenia Khashoggiego, co może okazać się kłopotliwe dla administracji Trumpa i może zawęzić jego opcje.

Zobacz także: Erdogan gra na dwa fronty?

Ciekawie będzie obserwować jak ekstremalnie brutalne zachowanie Saudyjczyków zostanie zmanipulowane przez wszystkie zainteresowane strony, tak, by stworzyć rozwiązanie, które nie zaszkodzi zbytnio nikomu. Bez wątpienia będzie to dalekie od prawdy, ale prawda niekoniecznie ma znaczenie w dzisiejszych czasach.

Philip Giraldi

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply