Nowy numer „Kresowych Stanic”

Warto zwrócić uwagę na artykuł Michała Bronowickiego o korekcie wschodnich granic komunistycznej Polski i ZSRR. W zasadzie równie dobrze mógłby on nosić tytuł „Zamienił stryjek siekierkę na kijek, czyli, jak sowieci okradli nas z węgla”.

Ukazał się drukiem drugi w tym roku numer „Kresowych Stanic”, kwartalnika wydawanego przez Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich. A w nim 180 stron lektury ciekawej dla każdego miłośnika dawnych Kresów.W numerze wspomniano trzy ważne, rocznice: 92-lecie bitwy pod Komarowem, 73-cią rocznicę wybuchu II wojny światowej i 68 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Stali czytelnicy periodyku na pewno z zadowoleniem przeczytają kolejne części stałych serii: „Z przedwojennej prasy osadniczej” (cz. 28), wywiad z dowódcą Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK, cichociemnym, majorem Adolfem Pilchem „Góra”, „Dolina” (cz. 7), czy „Generałowie Wojska Polskiego wśród śmiertelnych ofiar sowieckiego totalitaryzmu” (cz. IX). Warto dodać, że autor tej ostatniej serii, Antoni Lenkiewicz przygotował dla czytelników bardzo ciekawy materiał będący zapowiedzią książki na temat „Śmiertelnych ofiar konspiracji harcerskiej”. W artykule zawarte są biogramy osób zamordowanych przez sowietów lub polskich komunistów za działalność patriotyczną w podziemiu niepodległościowy, które w młodości aktywnie udzielały się w harcerstwie. Wśród nich znajdzie czytelnik np. majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”.

Swoisty urok mają osobiste wspomnienia osadników, czy ich rodzin, publikowane w tym numerze „KS”, zwłaszcza jeśli pisane są tak barwnym językiem, jak to czyni pani Anna Kowalik.

Warto zwrócić uwagę także na artykuł Michała Bronowickiego o korekcie wschodnich granic komunistycznej Polski i ZSRR. W zasadzie równie dobrze mógłby on nosić tytuł „Zamienił stryjek siekierkę na kijek, czyli, jak sowieci okradli nas z węgla”.

Prócz tego numer zawiera także informacje o bieżących sprawach Stowarzyszenia, ciekawych książkach, spotkaniach a także nekrologi tych z rodzin osadników, którzy odeszli już do Pana – twardych Kresowiaków, którzy jak Maria Szuba Tomaszewska, żona osadnika z osady Budowla koło Grodna przeżyła 97 lat.

Warto sięgnąć po „Kresowe Stanice”, bo trudno jest wyobrazić sobie Kresy, te międzywojenne, bez polskich osadników.

Krzysztof Wojciechowski

Nowy numer „Kresowych Stanic”
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz