Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 9, Warszawa 1888, s. 137.

Przedmieście 10.) P. Niemirowskie, wś, pow. rawski, 24 klm. na płd.-zach, od Rawy Ru­skiej, 2 klm, na wschód od sądu pow. i urz. poczt, w Niemirowie. Na płn. leży Wróblaczyn, na wsch. Parypsy, na płd. Trościaniec (wś pow. jaworowskiego). Wzdłuż granicy połudn, płynie Smerdech od wschodu na za­chód, wzdłuż granicy półn. pot. Rybna, środkiem obszaru zaś pot. Czerniawka Zabudowa­nia wiejskie leżą w zach. stronie obszaru; na płn. od nich grupa domów Sosnowe al. So­snowce i młyn Romaniec. W płd. stronie obszaru leży las Pod Pomiarkami. Na płn.-wsch. wznosi się Zawrotnia Góra (351 mt.). Własn. więk. ma roli or. 323, łąk i ogr. ;53, past. 8, lasu 728 mr.; wł. mn. roli or. 273, łąk i ogr. 31, past. 24, lasu 15 mr. W r. 1880 było 69 dm., 348 mk. w gminie, 2 dm., 19 mk. na obsz. dwor.; 18 rz.-kat., 325 gr.-kat., 24 izrael.; 10 Polaków, 833 Rusinów, 24 Niemców. Par. rz.-kat. i gr.-kat w Niemirowie.

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz