Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 9, Warszawa 1888, s. 137.

Przedmieście 10.) P. Niemirowskie, wś, pow. rawski, 24 klm. na płd.-zach, od Rawy Ru­skiej, 2 klm, na wschód od sądu pow. i urz. poczt, w Niemirowie. Na płn. leży Wróblaczyn, na wsch. Parypsy, na płd. Trościaniec (wś pow. jaworowskiego). Wzdłuż granicy połudn, płynie Smerdech od wschodu na za­chód, wzdłuż granicy półn. pot. Rybna, środkiem obszaru zaś pot. Czerniawka Zabudowa­nia wiejskie leżą w zach. stronie obszaru; na płn. od nich grupa domów Sosnowe al. So­snowce i młyn Romaniec. W płd. stronie obszaru leży las Pod Pomiarkami. Na płn.-wsch. wznosi się Zawrotnia Góra (351 mt.). Własn. więk. ma roli or. 323, łąk i ogr. ;53, past. 8, lasu 728 mr.; wł. mn. roli or. 273, łąk i ogr. 31, past. 24, lasu 15 mr. W r. 1880 było 69 dm., 348 mk. w gminie, 2 dm., 19 mk. na obsz. dwor.; 18 rz.-kat., 325 gr.-kat., 24 izrael.; 10 Polaków, 833 Rusinów, 24 Niemców. Par. rz.-kat. i gr.-kat w Niemirowie.

Przedmieście
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz