Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 7, Warszawa 1886, s. 509.

Pogorzelisko 1.) al. Pogorzeliska, rus. Poharysko, wś, pow. rawski, 11.7 klm. na płd.- wsch. od sądu pow., st. kol. i tel. w Rawie Ruskiej, 10 klm. od urz. poczt, w Magierowie. Na płn. leży Kamionka Wołoska, na płd. Magierów, na zach. Ruda Monasterska, na wsch. Ruda Magierowska. Wieś składa się z licz­nych przysiółków, jak np.: Konoplisko, Kichy, Barbaryczy, Pawliki (Pawłyki), Brzezina Magierowska (Berezyna), Zubejki, Szałaputy, Wołosy, Niżniki. Wody z całego obszaru uchodzą do Raty za pośrednictwem Moszczany i jej dopływu pot. Pogorzelisko, płynące­go na płd. od Moszczany w tym samym co i ona kierunku. Granicy płd. dotyka pot. Bieleńska al. Biała, również dopływ Raty (ob. Ruda Magierowska). W 1880 r. było 208 dm„ 1055 mk. w gminie, 6 dm., 26 mk. na obsz. dwor. Między mieszkańcami było 55 rz.-kat., 964 gr.-kat., 57 izrael., 5 innych wyznań; 92 narodow. polskiej, 983 ruskiej, 6 niemieckiej. Par. rz.- kat. w Magierowie, gr.-kat. w Rudzie Lasowej.

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz