Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 7, Warszawa 1886, s. 509.

Pogorzelisko 1.) al. Pogorzeliska, rus. Poharysko, wś, pow. rawski, 11.7 klm. na płd.- wsch. od sądu pow., st. kol. i tel. w Rawie Ruskiej, 10 klm. od urz. poczt, w Magierowie. Na płn. leży Kamionka Wołoska, na płd. Magierów, na zach. Ruda Monasterska, na wsch. Ruda Magierowska. Wieś składa się z licz­nych przysiółków, jak np.: Konoplisko, Kichy, Barbaryczy, Pawliki (Pawłyki), Brzezina Magierowska (Berezyna), Zubejki, Szałaputy, Wołosy, Niżniki. Wody z całego obszaru uchodzą do Raty za pośrednictwem Moszczany i jej dopływu pot. Pogorzelisko, płynące­go na płd. od Moszczany w tym samym co i ona kierunku. Granicy płd. dotyka pot. Bieleńska al. Biała, również dopływ Raty (ob. Ruda Magierowska). W 1880 r. było 208 dm„ 1055 mk. w gminie, 6 dm., 26 mk. na obsz. dwor. Między mieszkańcami było 55 rz.-kat., 964 gr.-kat., 57 izrael., 5 innych wyznań; 92 narodow. polskiej, 983 ruskiej, 6 niemieckiej. Par. rz.- kat. w Magierowie, gr.-kat. w Rudzie Lasowej.

Pogorzelisko
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz