Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 7, Warszawa 1886, s. 287-288.

Nowosiółki 6.) N. Kardynalskie, wś, pow. rawski, 19 klm, na płn. od Rawy Ruskiej, 8 klm. na zach. od s. pow., st. kol. jarosławsko-sokalskiej i urz..poozt. w Uhnowie. Na wsch. leżą Nowosiółki Przednie, na płd. Machnów, na zach. Zurawce, część płn. przypiera do granicy królestwa polskiego (do Chodywaniec w pow. tomaszowskim). Wody spływają ze wsch. moczarzystej części do N. Przednich, a stąd za pośrednictwem pot. Zaborodna do Sołokii. Zabudowania wiejskie leżą w płd.-wsch. stronie obszaru (236 m.). Płn.

[s.288]

część wznosi w najwyższym punkcie do 268 m. Własn, więk, ma roli or. 656, łąk i ogr, 11 pastw. 3 mr.; wł. mn. roli or. 948, łąk i ogr. 04, past. 27 mr. W r. 1880 było 406 mk. w gm., 29 na obsz. dwor. (między nimi 15 rzym.-kat.). Par. rzym.-kat. w Wierzbicy, gr.-kat. w Dyniskach. W e wsi cerkiew pod wezw. N. M. P.

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz