Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 7, Warszawa 1886, s. 288.

Nowosiółki 11.) N. Przednie, rus. N. Peredni al. Małe, wś, pow. rawski, 19 klm. na płn. od Rawy Ruskiej, 6 klm. od s. pow. i urz. poczt w Uhnowie. Na płn. leżą Dyniska, na wsch. Uhnów, na płd. Wierzbica i Machnów, na zach. Nowosiółki Kardynalskie, na płn.-zach. Chodywańce (pow. tomaszowski). Wody zabiera pot. Zaborodna, dopływ Sołokii. Płynie on przez płd. część wsi na wsch. do Uhnowa, Zabudowania wiejskie leżą w zach. stronie obszaru, na płn.-wsch. od nich grupa domów Jędrzejówka, a na wsch. grupa domów Łużek (Łużok). Własn. więk. ma roli or. 254, łąk i ogr166, past. 5, lasn 163 mr.; wł. mn. roli on 591, łąk i ogr. 176, past. 89 mr. W r. 1880 było 330 mk. wgm., 29 na obsz; dwor. (między nimi 17 rzym.-kat,). Par, rzym.-kat. w Wierzbicy, gr.-kat. w Dyniskach. We wsi cerkiew, fol., młyn i kasa pożyczk. gm. z ka­pit. 314 zł.

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz