Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 4, Warszawa 1883, s. 789-790.

Krzewica 1.) także Szczewicą zwana, wś w pow. rawskim, 32 kil. na płn.-wsch. od Ra­wy Ruskiej, 13 kil. na płn. wsch. od sądu po­wiat. i urzędu poczt, w Uhnowie, na granicy powiatu. Na wsch. leży Wasilów Wielki, na płd. Krowica i Szczepiatyn, na zach. Ulhuwek, na płn. Rzeplin (w Królestwie Polskiem). Wo­dy spływają na płd. do Rzeczycy (al Rzeki), dopływu Zołokii. W płd. wsch. stronie obsza­ru, średnio do 227 m. wzniesionej, leżą zabu­-

[s.790]

dowania wiejskie; strona płn. wsch, wznosi się cokolwiek wyżej, do 229 m. Własn. więk. ma roli or. 292, łąk i ogr. 182, pastwisk 21 mr.; własn. mniej, roli or. 484, łąk i ogr. 124, pastwisk 52 mr. Według spisu z r. 1880 było 385 mk. w gminie, 24 na obszarze dwor. (obrz. gr.-katol. z wyjątkiem kilkunastu rzym.-kat.). Par. rzym.-kat. w Żniatynie, gr.-kat. w Korczminie. We wsi jest cerkiew drewniana.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz