Klewań

Dawny zamek Czartoryskich wzniesiony w 1475 r. przez Michała i Fiodora Czartoryskich. Na pocz. XVIII w. Czartoryscy opuścili zamek, wywożąc z niego całe wyposażenie i zbiory. Jednakże książe Konstanty Czartoryski by nie dopuścić do ostatecznego zrujnowania gniazda rodowego umieścił tu szkołę powiatową, później przekształconą w gimnazjum. Po jego zamknięciu przez Rosjan w 1832 r. mieścił się tu zarząd dóbr państwowych. Za czasów sowieckich była tu szkoła i biblioteka. W 1992 r. opuszczony zamek strawił pożar.

Zbigniew Hauser
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz