Husiatyn

Kościół pobernardyński założony w 1610 r., budowę kościoła ukończono w 1625 r. z fundacji Walentego Kalinowskiego. Miał charakter obronny, otoczony był murem z wieżami strażniczymi i strzelnicami. Odbudowę w l. 1690-1723 sfinansował Adam Hieronim Sieniawski. Po kasacie klasztoru w roku 1784, Bernardyni wrócili do niego dopiero w 1938, ale już w 1946 znowu musieli go opuścić. Kościół stał się magazynem ziarna i mebli, na koniec składem chemikaliów. Zdewastowaną świątynię zwrócono katolikom w 1990 r.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz