Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 3, Warszawa 1882, s. 205.

Hujcze, wś, pow. Rawa ruska, o 14 kil, od Rawy oddalona, przestrzeń dwor. 1369, w tem 805 mr. lasu; włość. 3716 mr. Ludność rzym. kat. 27 nal. do par. w Rawie ruskiej, gr. kat. 1630 mających parafią w miejscu; należącą do dekanatu potylickiego, dyecezyi przemyskiej; obejmuje fil. Zaborze z 823, razem 2455 gr. kat. W ieś ta miała być założoną za króla Ste­fana Batorego przez Wołochów; na miejscu, na którem obecnie stoi kamienny krzyż, miała stać dawniej wołoska cerkiew. Po Wołochach pozostała część ubrania zwana „huńką”, którą noszą także w Wołkach i niektórych innych gminach dekanatu uhnowskiego. Akt funda­cyjny parafii w Hujczu pochodzi z 1718 a w Zaborzu z 1739 roku. Szkoła etatowa o 1 nauczycielu, należy do rady szkolnej okręgowej w Żółkwi Właściciel więk. posiadłości Zyg­munt Wiszniewski. B, B.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz