Parler wraca z pomocą Rosjan

Rosyjska firma umożliwiła funkcjonowanie serwisowi społecznościowemu Parler, który jest zwalczany przez gigantów cyfrowych.

Parler zniknął z Internetu, gdy został odcięty od hostingu przez Amazon Inc. i innych partnerów. Decyzję tę motywowano nieprawidłową moderacją treści jakie pojawiły się w tym serwisie społecznościowym, które Amazon uznał za stymulujące przemoc w przestrzeni publicznej. Parler padł ofiarą zabiegów cenzorskich podjętych przez potentatów cyfrowych po wtargnięciu zwolenników Donalda Trumpa na waszyngtoński Kapitol do czego doszło 6 stycznia. Twitter i Facebook zablokowały wówczas konta ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa.

W poniedziałek witryna Parlera była ponownie dostępna, ale tylko z wiadomością od dyrektora naczelnego, że pracuje nad przywróceniem funkcjonalności.  Adres protokołu internetowego, z którego korzysta, należy do DDos-Guard, który jest kontrolowany przez dwóch Rosjan z Rostowa nad Donem. Firma ta zapewnia usługi informatyczne, w tym ochronę przed rozproszonymi atakami, powiedział we wtorek agencji informacyjne Reutera ekspert Ronald Guilmette. Prezes Parler, John Matze i przedstawiciele DDoS-Guard nie odpowiedzieli na prośby agencji o komentarz.

Natomiast w zeszłą środę Matze powiedział Reuterowi, że firma prowadzi rozmowy z wieloma dostawcami usług, ale odmówił podania szczegółów. Brytyjska agencja uznała za stosowne podkreślić, że DDoS-Guard współpracował z  “rasistowskimi” i “prawicowymi” portalami. Obsługuje również rosyjskie witryny rządowe.

Parler, który ujawnił, że ma ponad 12 milionów użytkowników, pozwał Amazon w zeszły poniedziałek. W poniedziałkowej aktualizacji Parler.com zamieścił link do wywiadu dla Fox News, w którym Matze powiedział, że jest „pewien”, że Parler powróci do pełnego działania pod koniec stycznia.

Jak informowaliśmy pod koniec listopada, Parler, alternatywa dla Twittera i Facebooka odnotowała w Stanach Zjednoczonych skok popularności i stała się najczęściej pobieraną aplikacją informacyjną. Parler, co po francusku znaczy „rozmawiać”, został utworzony jako „niedyskryminująca” platforma oparta na wolnej wypowiedzi. Coraz chętniej korzystają z niej osoby wypowiadające się w sposób niedopuszczalny w ramach liberalnej poprawności politycznej.

reuters.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply