Waszyngton otrzymał komentarz władz Rosji na temat swojej odpowiedzi na inicjatywę Moskwy w sprawie nowego ładu bezpieczeństwa w Europie.

Informację o kontynuowaniu pisemnego dialogu między mocarstwami podał portal Radia Wolna Europa powołując się na informację agencji Reutera i gazety “Washington Post”. Ta ostatnia powołała się na anonimowego urzędnika administracji Joe Bidena. Stwierdził on jednak – “Byłoby nieproduktywnym negocjować publicznie” i nie podał żadnych szczegółów na temat pisma strony rosyjskiej.

Amerykański urzędnik zadeklarował jednak – “Jesteśmy zdecydowanie oddani dialogowi by rozwiązać kwestię i nadal będziemy się ściśle konsultować z naszymi sojusznikami i partnerami, włączając Ukrainę”.

Wcześniej sekretarz stanu Antony Blinken opisywał “poważną, dyplomatyczną ścieżkę naprzód, którą Rosją powinna wybrać”. W przeciwieństwie do niego rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do treści amerykańskiego pisma raczej sceptycznie – “Nie można powiedzieć, że nasze poglądy zostały wzięte pod uwagę lub że wykazana została gotowość do wzięcia pod uwagę naszej troski” – powiedział w czwartek.

Podobnie krytycznie do amerykańskiej odpowiedzi odniósł się w zeszłym tygodniu szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. “W tym dokumencie nie ma pozytywnej reakcji na główną kwestię. Główną kwestią jest nasze jasne stanowisko w sprawie niedopuszczalności dalszej ekspansji NATO na wschód i rozmieszczenia broni uderzeniowej, która mogłaby zagrozić terytorium Federacji Rosyjskiej” – przytoczyliśmy jego słowa na naszym portalu.

Na początku grudnia prezydenci Joe Biden i Władimir Putin odbyli dwugodzinną rozmowę za pośrednictwem wideołącza. Dotyczyła ona w znacznej mierze Ukrainy. Joe Biden miał wyrazić w jej trakcie głębokie zaniepokojenie USA i ich europejskich sojuszników w związku z „eskalacją przez Rosję sił otaczających Ukrainę”. Wyraził również swoje „poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wezwał do deeskalacji i powrotu do dyplomacji”. Obaj prezydenci zlecili swoim zespołom dalsze działania w sprawie Ukrainy.

Po rozmowie Rosjanie oficjalnie przedstawili swoje postulaty w sprawie nowego ułożenie relacji międzynarodowych w Europie Środkowowschodniej. Zawierają one żądanie formalnych gwarancji dla Moskwy „wykluczających rozszerzenie NATO w kierunku wschodnim i rozmieszczenie w sąsiadujących z Rosją państwach ofensywnych systemów broni uderzeniowej”. Rosjanie domagali się przy tym odpowiedzi władz USA na piśmie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pisemna odpowiedź Amerykanów została przekazana w 26 stycznia do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji przez ambasadora USA w Moskwie.

washingtonpost.com/svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply