Komisja kieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Czechom i Polsce, chodzi o ograniczanie prawa obywateli innych państw członkowskich UE do wstępowania do krajowych partii politycznych – poinformowała w czwartek KE.

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Czechom i Polsce, ponieważ w obu państwach obywatele innych państw członkowskich UE nie mogą wstępować do krajowych partii politycznych.

“Ograniczenie to oznacza, że obywatele innych państw członkowskich UE mieszkający w Czechach lub Polsce nie mogą w pełni korzystać z prawa do kandydowania w wyborach lokalnych i wyborach do Parlamentu Europejskiego na takich samych warunkach jak obywatele tych dwóch państw” – uważa KE.

Czechy i Polska są jedynymi państwami członkowskimi, w których taki zakaz nadal obowiązuje. Komisja wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Czechom w 2012 roku i przeciwko Polsce w 2013 roku, a następnie w kwietniu 2014 roku wydała opinie dotyczące obu państw. W odpowiedzi zarówno Czechy, jak i Polska stwierdziły, że ich krajowe przepisy są zgodne z prawem UE.

Ostatnio, 2 grudnia 2020 roku, Komisja Europejska wystosowała do Czech i Polski pisma polityczne z prośbą o przekazanie w ciągu dwóch miesięcy aktualnych informacji na temat wszelkich zmian legislacyjnych. Polska przesłała odpowiedź, w której podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko, natomiast Komisja nie otrzymała od Czech żadnej odpowiedzi ani powiadomienia o ewentualnych zmianach legislacyjnych dotyczących tej kwestii.

Zobacz też: Komisja Europejska upomina Polskę w sprawie sieci Natura 2000

Komisja Europejska podtrzymuje swoje stanowisko, że ograniczenia utrudniające obywatelom UE niebędącym Czechami lub Polakami wstąpienie do partii politycznej w Czechach i Polsce są sprzeczne z prawem UE, ponieważ naruszają Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zasadę niedyskryminacji ze względu na przynależność państwową.

“Obywatele europejscy, którzy chcą korzystać ze swoich praw politycznych w innych państwach członkowskich UE, powinni mieć taką możliwość bez ograniczeń. W szczególności powinni oni mieć możliwość kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich w państwie członkowskim zamieszkania na takich samych warunkach jak obywatele danego państwa członkowskiego” – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Niemcy przeciw prawu weta dla państw członkowskich UE

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply