Według rosyjskiego dziennika Komsomolskaja Prawda – w 2013 roku lotnisko “Sewiernyj”, na którym rozbił się polski Tu-154M zostanie zmodernizowane i przystosowane do przyjmowania międzynarodowych rejsów.
Gazeta twierdzi, że na polecenie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa port lotniczy, który należy do Ministerstwa Obrony, zostanie wraz z pasem startowym przekazany Ministerstwu Transportu. Taka zmiana pozwoli na nadanie smoleńskiemu lotnisku statusu – cywilnego.
W przyszłości będzie ono mogło przyjmować takie samoloty jak Airbus-320. „Będzie portem zapasowym dla Moskwy bo przecież ze Smoleńska do stolicy leci się raptem 27 minut” – napisała Komsomolskaja Prawda.
Dziennik zwraca uwagę, że obecnie „Sewiernyj” kojarzony jest jedynie z tragedią polskiego Tupolewa i śmiercią prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego oraz 95 towarzyszących mu osób. Za 2 lata będzie to nowoczesny port doskonale wyposażony. Za pas startowy i urządzenia nawigacyjne zapłaci skarb Rosji. Natomiast dworzec lotniczy wybudują władze Smoleńska z pieniędzy inwestorów.
IAR/Kresy.pl






























