Środki masowego przekazu donoszą o pożarze w rafinerii w Sławiańsku nad Kubaniem, w Kraju Krasnodarskim. Atak można Ukraińców na instalację naftową w sąsiadującym z Krymem regionie można potraktować jako kolejny ruch na rzecz pozbawienia półwyspu dostaw paliw.

Do ataku doszło w nocy z soboty na niedzielę. Rosyjski portal Nieftiegaz sugeruje, że atak musiał być rozległy ponieważ uszkodzeniu uległy także gazociąg, linia energetyczna oraz kilka domów w okolicy zakładu. Mowa jest także o uszkodzeniu domu w chutorze w okolicy Sławiańska, gdzie jedna osoba została ranna. Miasto leży około 100 km do Krymu.

Gubernator Kraju Krasnodarskiego, Wienianim Kondratiew poinformował na swoim kanale na Telegramie, że w wyniku tego ataku zginęła jedna osoba.

Z nagrań zamieszczanych na portalach społecznościowych wynika, że pożar przybrał poważne rozmiary. Na nagraniach i w kadrach widać wysokie płomienie znaczne kłęby dymu unoszące się nad rafinerią.

 

Rafineria Naftowa Sławiańsk to jedna z największych niezależnych rafinerii ropy naftowej w Rosji, zauważa Astra. „Firma przetwarza ropę naftową i produkuje benzynę naturalną, DTF (frakcję procesową oleju napędowego), olej opałowy, SMT (paliwo morskie o niskiej lepkości), próżniowy olej napędowy i inne produkty naftowe. Zdolność przetwórcza rafinerii wynosi około 4-5 milionów ton surowca rocznie, co stanowi około 9 proc. wolumenu rafinacji ropy naftowej w Południowym Okręgu Federalnym. Rafineria jest głównym eksporterem produktów naftowych poprzez porty Morza Czarnego” – zacytował portal Deutsche Welle.

Atak jest częścią całej kampanii Sił Zbrojnych Ukrainy uderzeń na zakłady naftowe na Krymie i w jego sąsiedztwie. Spowodowały już one konieczność wprowadzenia reglamentacji sprzedaży paliw na Krymie na początku czerwca.

neftegaz.ru/currenttime.tv/dw.com/kresy.pl

Tagi: , ,
forma płatności