Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wydalili z Polski obywatela Ukrainy, który wcześniej dopuścił się naruszeń przepisów ruchu drogowego i próbował uciekać samochodem przed policją.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej podczas służby zauważyli kierowcę samochodu osobowego, który przekroczył dozwoloną prędkość i wyprzedzał na skrzyżowaniu. Mimo wyraźnych sygnałów dźwiękowych i świetlnych nakazujących zatrzymanie mężczyzna kontynuował jazdę. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez funkcjonariuszy.
Funkcjonariusze z #PlacówkaSGwBiałejPodlaskiej wydalili z Polski obywatela Ukrainy 🇺🇦, który uciekał autem przed Policją, nie posiadał prawa jazdy, a pojazd nie miał badań technicznych ani ubezpieczenia❗️
Wobec mężczyzny wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu oraz 5-letni… https://t.co/5M76vnNZK3
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) April 10, 2026
W toku dalszych czynności ustalono, że kierowcą był obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie miał prawa jazdy, a pojazd, którym się poruszał, nie posiadał ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia.
W związku z tym policjanci przekazali zatrzymanego wraz z wnioskiem o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Białej Podlaskiej.
Podczas kontroli legalności pobytu stwierdzono przesłanki do wydalenia obywatela Ukrainy z Polski, ponieważ stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego Rzeczypospolitej Polskiej. Komendant Placówki Straży Granicznej w Białej Podlaskiej wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu wraz z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP oraz innych państw obszaru Schengen przez 5 lat. Obywatel Ukrainy został doprowadzony do granicy państwowej i przekazany ukraińskim służbom granicznym.
Czytaj również:
- Milion złotych wyłudzone od seniora. 19-letnia Ukrainka zatrzymana na gorącym uczynku
- 18-letni obywatel Ukrainy w areszcie. Złamał sądowy zakaz i używał cudzych dokumentów
- Ukrainiec złapany na nielegalnym wędkowaniu z amfetaminą i marihuaną. Policja chce deportacji
Wzrasta przestępczość wśród imigrantów
W 2025 roku 17 504 cudzoziemców usłyszało w Polsce zarzuty – to o 1067 osób więcej niż rok wcześniej. Łącznie przypisano im 28 466 przestępstw, czyli o 2200 czynów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Dane policyjne pokazują wyraźny wzrost dynamiki przestępczości w wybranych kategoriach oraz zmianę struktury narodowościowej sprawców.
W statystykach dominują obywatele Ukrainy (10 602 osoby), następnie Gruzji (ok. 1505 osób po spadku rok do roku) oraz Białorusi. Nowym i szybko rosnącym zjawiskiem jest przestępczość obywateli Kolumbii – liczba podejrzanych wzrosła z 127 do 324 w ciągu jednego roku.
Liczba legalnie przebywających w Polsce Kolumbijczyków wzrosła w krótkim czasie z ok. 1000 do 5000 osób. Większość z nich pracuje legalnie i jest ceniona na rynku pracy, jednak szybki wzrost migracji może tworzyć warunki sprzyjające incydentalnej infiltracji przez grupy przestępcze.
W odpowiedzi na te zjawiska rząd zapowiedział zmiany legislacyjne mające na celu dalsze uszczelnienie systemu. Na początku kwietnia, w ramach prac legislacyjnych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przygotowano projekt rozporządzenia ograniczający możliwość wykonywania pracy w Polsce w ramach ruchu bezwizowego przez obywateli Kolumbii, Wenezueli i Gruzji.
Kresy.pl/nadbuzanski.strazgraniczna.pl































