Kolumbia wyśle samolot prezydencki, aby odebrać deportowanych z USA Kolumbijczyków. Wcześniej kraj odesłał dwa samoloty z migrantami, a prezydent USA Donald Trump zagroził Kolumbii sankcjami i wysokimi cłami.
Nowa administracja USA rozpoczęła operację deportacyjną, wykorzystując amerykańskie samoloty wojskowe do przewożenia migrantów. Prezydent Kolumbii Gustavo Petro ogłosił w niedzielę, że podjął decyzję o zablokowaniu lotów deportacyjnych ze Stanów Zjednoczonych. “Migrant nie jest przestępcą i należy go traktować z godnością, na jaką zasługuje istota ludzka. Dlatego kazałem zawrócić amerykańskie samoloty wojskowe, które przyleciały z kolumbijskimi migrantami” – oświadczył kolumbijski prezydent.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie ceł, ograniczeń wizowych i innych środków odwetowych przeciwko Kolumbii. Amerykański przywódca oświadczył, że wprowadzi 25-procentowe cła na wszystkie towary importowane do USA z Kolumbii, a za tydzień stawka ta wzrośnie do 50 proc.
W niedzielę wieczorem prezydent Kolumbii Gustavo Petro poinformował o zorganizowaniu samolotu prezydenckiego, aby umożliwić “godny powrót obywateli Kolumbii”.
🔴 #Atención | El Presidente @PetroGustavo dispone avión presidencial para el retorno digno de connacionales y liderará esfuerzos en la Asamblea Extraordinaria de la CELAC. pic.twitter.com/6ML5c8qjOp
— Presidencia Colombia 🇨🇴 (@infopresidencia) January 26, 2025
Czytaj także: Kolumbia odsyła samoloty z deportowanymi z USA imigrantami. Trump nakłada cła i sankcje
thehill.com / Kresy.pl






























