Seminarium w Mińsku jest pierwszym spotkaniem z planowanych czterech. Kolejne ma odbyć się również na Białorusi, późniejsze dwa w Polsce.

Wczoraj w Mińsku na Białorusi rozpoczęła się pierwsza konferencja historyków w ramach cyklu „Dialog historii/historie dialogu. Sprawy trudne w historii Białorusi i Polski, ich ujęcie w historiografii obu krajów i perspektywy zbliżenia stanowisk naukowych”. Obrady odbyły się w siedzibie wydziału historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

Historia może być fundamentem współpracy, ale może być także przyczyną nieporozumień. Historycy powinni prowadzić dialog – widzieć się, słyszeć, a w końcu – zrozumieć. Wydaje mi się, że idziemy właśnie w tym kierunku. – powiedział gospodarz spotkania prorektor Siarhiej Chodzin.

Obecny podczas otwarcia obrad ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik wyraził radość z uruchomienia „kolejnej płaszczyzny dialogu” z Białorusinami. Podkreślił, że zapotrzebowanie na „rzetelny, naukowy, wolny od prymatu polityki i ideologii dialog historyczny” jest po obu stronach granicy.

Uczestnik seminarium profesor Uniwersytetu w Białymstoku dr hab. Wojciech Śleszyński w rozmowie z PAP nie ukrywał, że szybkie zbliżenie stanowisk historyków polskich i białoruskich nie nastąpi szybko, lecz należy dialog kontynuować. Spotkanie obecne, jak i następne w Mińsku, które odbędzie się we wrześniu, mają służyć opracowaniu mapy drogowej, ustaleniu listy rozbieżności między stronami. Jednym z wydarzeń historycznych, które strony oceniają inaczej jest np. agresja ZSRR na Polskę 17. września 1939 roku. Prof. Śleszyński zaznaczył jednak, że na tle stosunków z Litwą czy Ukrainą spory historyczne polsko-białoruskie wyglądają skromniej.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Mateusz Adamski także zauważył, że najwięcej kontrowersji między Polakami a Białorusinami wzbudza ocena wydarzeń dwudziestowiecznych.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Polski w Mińsku, Białoruski Uniwersytet Państwowy oraz Uniwersytet w Białymstoku. W przyszłym roku planowane są dwa seminaria w Polsce. Organizatorzy mają nadzieję, na wydanie wspólnej publikacji podsumowującą przebieg spotkań.

Jak podała strona dzieje.pl z polskiej strony w spotkaniu uczestniczą prof. dr hab. Joanna Gierowska-Kałłaur z Instytutu Historii PAN, prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku, prof. dr hab. Nikołaj Iwanow z Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Ryszard Radzik (Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie), prof. dr hab. Waldemar Rezmer (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. dr hab. Zdzisław Julian Winnicki (Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego) i dr hab. Filip Wolański (Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego). Ze strony białoruskiej udział biorą historycy Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, m.in. profesorowie Alaksandr Kachanouski, Walancin Gołubieu, Aleh Janouski, oraz naukowcy z Brześcia, Homla, Mohylewa i Grodna.

CZYTAJ TAKŻE: Czy białoruskie władze wydały już wyrok na polskie szkoły?

Kresy.pl / dzieje.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply