Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w sobotę, że policja wyznaczyła nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry.

Jak poinformowała służba prasowa Kancelarii Premiera, szef Rady Ministrów ogłosił w sobotę, że policja wyznaczyła nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry.

„Komendant główny Polska Policja gen.insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do jej odnalezienia” – czytamy w komunikacie w mediach społecznościowych.

„Ten dramat ekologiczny, który się dzieje, jest bardzo poważny, jest ogromnym zadaniem dla całego państwa, wszystkich służb” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim.

„Odbieram kolejne raporty dotyczące dramatu ekologicznego na Odrze. To ogromne wyzwanie dla całego państwa. Wszystkie zadania zostały rozdysponowane pomiędzy odpowiednie służby, choć niestety muszę podkreślić, że początkowo doszło do opieszałości niektórych z nich. Wyciągnąłem już pierwsze konsekwencje kadrowe i nie wykluczam kolejnych, jeśli okaże się, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania” – czytamy na profilu Facebook Mateusza Morawieckiego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak poinformowała w piątek na Twitterze Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, według niemieckich wyników badań wody w Odrze nie stwierdzono obecności rtęci.

„Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach” – czytamy.

Przypomnijmy, że szef Wód Polskich Przemysław Daca i szef Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zostali zdymisjonowani przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu poinformował o tym w piątek w mediach społecznościowych.

„Podzielam obawy i oburzenie związane z zatruciem Odry. Tej sytuacji w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej. Podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji: szefa Wód Polskich P. Dacy oraz GIOŚ M. Mistrzaka” – napisał Morawiecki na Twitterze.

Morawiecki zadeklarował, że „nie spocznie” do czasu aż źródło skażenia zostanie wykryte a jego skutki zostaną usunięte, a „sytuacja odpowiednio wyjaśniona”.

Zdaniem Morawieckiego skażenie Odry to „skandal” i ekologiczne przestępstwo o ogromnej skali.

Przypomnijmy, że 3 sierpnia wyniki badania wody z Odry pobranej w Oławie opublikował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wynika z nich, że doszło do odtlenienia wody w rzece, co „w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie. Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen”.

Według portalu Rmf24.pl tony martwych ryb zaczęto wyławiać na Dolnym Śląsku już pod koniec lipca.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz