Żałoba narodowa

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową. W samolocie TU-154, który przed godziną 9.00 runął na ziemię 1,5 kilometra od lotniska w Smoleńsku zginęła para prezydencka oraz 88 członków delegacji do Katynia i 8 osób załogi.

Zginął między innymi prezydent Lech Kaczyński z małżonką, polscy parlamentarzyści, kombatanci i członkowie rodzin ofiar Katynia.

W samolocie byli m.in.: Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor, posłowie Maciej Płażyński, Przemysław Gosiewski, Grażyna Gęsicka, Izabela Jaruga Nowacka, Sebastian Karpiniuk, prezes NBP Sławomir Skrzypek, szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, Andrzej Przewoźnik, prezes IPN Janusz Kurtyka.

W niedzielę w południe w całej Polsce będzie obowiązywać 2-minutowa cisza. Na ulicach polskich miast płoną znicze. W Warszawie do późnych godzin nocnych mieszkańcy stolicy gromadzili się pod Pałacem Prezydenckim i na pobliskim Placu Piłsudskiego. Z całego świata napływają kondolencje.

W nocy z soboty na niedzielę ciała ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu zostały przewiezione do Moskwy, do Biura Ekspertyz Sądowych. Tam odbędzie się proces identyfikacji zwłok przez rodziny ofiar katastrofy.

Ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego zidentyfikował w Smoleńsku Jarosław Kaczyński, który przybył na miejsce tragedii prezydenckiego samolotu.

Ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego w niedzielę po południu zostanie przywiezione do Polski.

Konstytucja przewiduje, że w wypadku śmierci prezydenta jego obowiązki przejmuje tymczasowo marszałek Sejmu. Bronisław Komorowski już zapowiedział, że w ustawowym terminie – czyli 14 dni – po konsultacjach z klubami parlamentarnymi ogłosi termin wyborów prezydenckich. Zgodnie z konstytucją powinny się one odbyć nie później niż w ciągu 60 dni od ustalenia ich terminu. Oznacza to, że najpóźniejszą datą, kiedy mogłoby dojść do głosowania jest niedziela 20 czerwca.

Z tego zapisu konstytucji musimy skorzystać po raz drugi w historii Polski. Po raz pierwszy stało się to w 1922 roku po zamachu na Gabriela Narutowicza, gdy obowiązywała konstytucja marcowa.

Do kompetencji prezydenta, które przejął marszałek Sejmu, należy także wyznaczenie nowych dowódców sił zbrojnych.

Nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i prezesa Narodowego Banku Polskiego wybierze Sejm.

W trzech okręgach wyborczych będą musiały się odbyć uzupełniające wybory do Senatu. Posłów, którzy zginęli w katastrofie, zastąpią z kolei w Sejmie kolejne osoby z partyjnej listy wyborczej.

IAR/Kresy.pl

Zobacz też:

Lista pasażerów rządowego samolotu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply