Rosyjska superprodukcja „Wiking” podbiła serca widzów. Już w kilka dni po premierze pobiła kasowe rekordy na otwarcie nowego roku.

Historyczny dramat z efektowanymi scenami batalistycznymi tylko w ciągu jednej doby – 1 stycznia, zarobił 142 miliony rubli. Film opowiadający historię Włodzimierza Wielkiego – księcia nowogrodzkiego i twórcy zjednoczonego państwa staroruskiego, ustanowił tym samym nowy rekord dobowych wpływów. Ogółem film zarobił już ponad 257 tysięcy rubli, co po czterech dniach seansów czyni go najbardziej dochodowym w historii rosyjskiej kinematografii. Jednym z widzów był prezydent Władimir Putin, który obejrzał film razem z występującymi w nim aktorami, producentem Konstantinem Ernstem i ministrem kultury Władimirem Medinskim.Rosyjska premiera „Wikinga” miała miejsce 29 grudnia. Film w reżyserii i według scenariusza Andrieja Krawczuka odbił się w Rosji wielkim echem. Do kin ustawiają się kolejki. Fabuła opowiada wczesne dzieje księcia Włodzimierza. Jako zrodzony z nieprawego łoża syn wojowniczego księcia Światosława I Rurykowicza i konkubiny Małuszy, dostał w zarząd Nowogród Wielki. Wypędzony przez braci Olega i Jaropełka, Włodzimierz wraca na Ruś z całą armią skandynawskich wikingów, by pomścić tego pierwszego, którego śmierć obciąża Jaropełka. Wyeksponowanie skadynawskiego pochodzenia Rurykowiczów i modnych w kulturze popularnej motywów skandynawskiej kultury i obyczajowości, która wpłynęła na kulturę dawnej Rusi, stanowi pewną nowość w narracjach jakich Rosjanie używają by opowiedzieć przez film swoją historię. Walka o władzę, do której Włodzimierz przystępuje początkowo niechętnie, będzie krwawa, tym bardziej, że za horyzontem majaczą hordy koczowniczych Pieczyngów. Poza wielką polityką, namiętności wodzów i książąt wzbudzają także kobiety, z piękną księżniczką połocką Rognedą na czele.

Film kręcono od jesieni 2008 roku. Zagrało w nim łącznie 3 tysiące aktorów i statystów oraz 100 koni. Łącznie stworzono na jego potrzeby 2000 kostiumów, 3348 mieczów, włóczni i tarcz. Na planie pływało 10 słynnych łodzi wikingów – drakkarów. W 850 kadrów ingerowali graficy komputerowi by uczynić je jeszcze bardziej spektakularnymi. Rolę Włodzimierza zagrał Daniła Kozłowski zaś Jaropełka Aleksandr Ustjugow.

viking.1tv.ru/lenta.ru/ria.ru/kresy.pl

Wiking zdobył szturmem rosyjskie kina [+VIDEO]
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz