We Lwowie niszczą zbiory Ossolineum

Z Kościoła Jezuitów we Lwowie w skandaliczny sposób wywożone są zabytkowe zbiory dawnego Ossolineum. Kilka osób w mundurach wojskowych rzuca XVIII-XIX wiecznymi księgami z rąk do rąk, a wypadające z nich kartki latają po ulicy.

Jak informuje ukraiński portal zik.com.ua, bywa że leżące w kościele od 65 lat księgi wypadają żołnierzom z rąk i upadają na ziemię. Wylatujące z nich kartki są wkładane z powrotem byle jak i przypadkowo. Po załadowaniu na ciężarówkę, zbiory są przewożone do nowego magazynu przy ul. Lotniczej 1.

Wydarzenie to sfilmowała dziennikarka ukraińskiego portalu zik.com.ua:

Jak informuje portal, nagranie starał się uniemożliwić o. Stepan Sus, przewodniczący kurialnego Centrum Kapelaństwa Wojskowego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wykręcając dziennikarce ręce i próbując odebrać kamerę.

Zbudowany w latach 1610-1635 dawny rzymskokatolicki Kościół św. Piotra i Pawła we Lwowie (popularnie zwany Kościołem Jezuitów) został po 1945 roku zamieniony na magazyn książek i czasopism ze zbiorów dawnego Ossolineum. W 2010 roku, decyzją Lwowskiej Rady Miejskiej, przekazano go grekokatolikom.

tr/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
21 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • hetmanski
   hetmanski :

   P kovaliow czy może księże kovaliow.Jedyna rzeczą która można zrobić w tej sytuacji jest podjęcie próby uratowania tych zbiorów i przerzucenie ich do Polski w sposób formalny lub raczej nieformalny ,co jest znacznie bardziej prawdopodobne .Po sposobie traktowania widać że ich los może zakończyć się w kotłowni.To samo dotyczy moim zdaniem wyposarzenia kościoła skąd indziej przepięknego.Jesli nie trafi w Polskie ręce przepadnie zniszczone przez tych rezunów na wieki.

  • tutejszy
   tutejszy :

   🙂 z Polski ma Pan bliżej do Lwowa niż z Kijowa, myślę, że jeśli któryś z Panów Komentatorów pojawiłby się tam zbierać te fruwające kartki, to przekonany jestem głęboko, że dr Parnikoza również natychmiast by się tam zjawił, a do bałakania na forum jeszcze żadne zbiory nie ocalały : ) pozdrawiam 🙂

   • piotrek93
    piotrek93 :

    Panie Tutejszy, nie potrafię w żadnym stopniu zrozumieć tego co pan mówi! Przecież to kilkuset letnie księgi są bezcenne i powinny być konserwowane przez specjalistów, przewożone w specjalistycznych pojazdach, a nie rzucane tak, że im kartki wylatują! Nie jestem w stanie pojąć jak można do czegoś takiego dopuścić i to tolerować, jeżeli nie mają na to środków to niech je oddadzą, za 50 lat zgniją i tyle z tego będzie.Żaden z tutaj komentujących nie powinien się zajmować konserwacją takich ksiąg! Od tego są specjaliści!

    • tutejszy
     tutejszy :

     „Żaden z tutaj komentujących nie powinien się zajmować konserwacją takich ksiąg! Od tego są specjaliści!” podobnie jak „wywoływany tu do tablicy” dr Parnikoza równie za to nie odpowiada. Panie Piotrze proszę czytać ze zrozumieniem, zacietrzewienie nie sprzyja dyskusji. Wątek nie dotyczył konserwacji tych zbiorów, której to żaden z nas przeprowadzić nie potrafi – jak Pan słusznie zauważył, a jedynie odpowiedzi na uszczypliwe pytania dyskutantów skierowane pod adresem wspomnianego dra Parnikozy. Żeby było jasne dla mnie ta sprawa też jest skandaliczna, nie sadzę jednak by można było ją rozwiązać drogą kierowania uszczypliwych uwag w stronę tego akurat Ukraińca, który za to nie odpowiada, a gdyby odpowiadał z cała pewnością tak by to nie wyglądało. Tyle. Pozdrawiam : )

  • tutejszy
   tutejszy :

   No proszę, i wyjdzie jeszcze jak w starym rosyjskim dowcipie z rozdawaniem samochodów na Placu Czerwonym w Moskwie : )
   Może jednak mimo wszystko miast tracić czas na „boks forumowy” lepiej poświecić go na czytanie o Lwowie i zbiorach Ossolineum. A jeszcze łatwiej byłoby, gdyby ktoś (mamy wszak wśród nas specjalistów od „staroci”) napisał jakiś przeglądowy artykuł na ten temat. Chętnie poczytam, a myślę, że nie tylko ja. Pozdrawiam : )

   • hetmanski
    hetmanski :

    Panie tutejszy)). Ależ Pan pamiętliwy ,jednak słowo się rzekło do końca roku Pax,Więć napiszę krótko wolałbym gdyby Pan korzystając ze swojej wiedzy i kontaktów w tamtych stronach ,zamiast ,, lepiej poświecić go na czytanie o Lwowie i zbiorach Ossolineum.Zorganizował nieformalnie powrót tych dzieł do Polski.Mógłbym Panu na ten cel dostarczyć jakieś kilo ,, hetmanów” o których tak uroczo Pan pisał w jednym z reportaży.

  • hetmanski
   hetmanski :

   Pani ,,hrabini” my Polacy mamy dość jasny stosunek do całego bajzlu zwanego komunizmem „Kommunista” i „Bolszeika Ukraińskiego” możecie zagospodarować w swoim zakresie bo to dotyczy kręgu waszej kultury. Natomiast bardzo nas boli niszczenie naszej kultury na Kresach Osobiście mogę przeznaczyć swoje środki materialne jeśli dostarczy mi Pani zbiory Polskich czasopism z okresu II RP.