W Kazachstanie produkują wystawny serial o historii kraju [+VIDEO/FOTO]

Serial „Chanat Kazachski” opowiadać ma historię kraju od czasów XV-wiecznego chana Żanibeka do XIX-wiecznego chana Kenesary.

Żanibek był założycielem chanatu kazachskiego i właśnie od niego weźmie początek pierwsze seria serialu składająca się z 10 odcinków. Zdjęcia jeszcze trwają, mimo to twórcy już zdecydowali upowszechnić obszerną filmową zapowiedź. Nad scenariuszem pracuje cały zespół pisarzy na czele z Smagułem Jebułajewem i Timurem Żaksyłkowem. Korzystają oni z wielu źródeł historycznych dotycząch ziem obecnego Kazachstanu.

Pierwociny odrębnego Kazachstanu wyłoniły się w XV wieku wraż z uniezależnieniem się struktur klanowych – tak zwanych Żuzów od rozpadającej się Złotej Ordy. Żuzy do dziś odgrywają w Kazachstanie ważna rolę społeczną.

e-history.kz//kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mohair
  mohair :

  Fajno. Kazachowie to w większości bardzo sympatyczni ludzie, także bardzo życzliwi Polakom. Mieliśmy takich znajomych w akademiku, studiowali u nas w Krakowie.
  Niestety Ruskie osiedlone w Kazachstanie są inne :/ studiował też taki jeden u nas, poznał Kazaszkę… potem ona zaszła w ciążę i oboje rzucili studia w Polsce, wrócili do Kazachstanu. Teraz on podnosi na nią rękę jak jest pijany, kiedyś jej brat a mój znajomy się wnerwił i porachował mu kości. Bardzo ładna dziewczyna i sympatyczna, szkoda jej.

 2. mohair
  mohair :

  Jeśli Polacy w Kazachstanie zostali w ostatnich latach źle potraktowani przez organa oficjalne, to przez władze polskie… urzędników MSZ pod dowództwem Banderosława Sikorskiego. Myślę, że dalszych informacji mógłby udzielić np. o Aleksander Posacki – jest teraz w Karagandzie, pełni posługę duszpasterską – i dalej jest aktywny w sferze medialnej, na FB też. Można by z nim nawet spróbować wywiad zrobić, kto wie.

  Natomiast sam Kazachstan rozwinął się znacznie w ciągu ostatnich lat, głownie na handlu z Chinami – są też perspektywy na wzajemną współpracę gospodarczą (Ministerstwo Gospodarki RP wybrało Kazachstan jako jeden z pięciu rynków perspektywicznych, obok Brazylii, Kanady, Turcji, czy Algierii) – a jeśli doczekamy kiedyś chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku, to dopiero będzie się działo 🙂 Amerykanie będą mogli poczłapać do siebie z torbami, niech się wypłaczą swojej jidysze mame Victorii Nuland (Nudelman) od wspierania banderowców.

  Niestety, nad Kazachstanem są też i pewne zagrożenia. Nazarbajew jest stary, długo już nie porządzi – a widzi, że kraj, który budował z takim trudem, może stać się polem następnej geopolitycznej bitwy (między USA i Rosją, Chiny stoją z boku ale mogą się w to włączyć – choć raczej jako czynnik bardziej stabilizujący niż destabilizujący sytuację). Coś jak Marszałek przed wojną, który odchodził z tego świata pełen jak najgorszych obaw co do przyszłego losu Polski. Dlatego musimy być za nimi, oraz za Polonią z Kazachstanu, bo chciwość i wyrachowanie obu „caratów” XXI wieku (USA i Rosji) nie zna granic, nie zważa na ogrom cierpień i zła, jakie rozpętują na świecie. Trzeba dać temu odpór.

 3. chojny
  chojny :

  Moim zdaniem, Kazachowie mogli wziąć koncepcję na film wzięli od twórców tureckiego serialu „Wspaniałe stulecie”, gdzie Turcy pokazują swoją historię i co nie co można coś się dowiedzieć. Ciekawi mnie, jak kazachscy twórcy zrobią ten serial i jakie wydarzenia historyczne będą pokazane.