10 listopada w auli Gimnazjum nr 65 w Poznaniu miała miejsce uroczystość związana z obchodami Dnia Niepodległości oraz uczczeniem pamięci Orląt Lwowskich.

Na zaproszenie dyrektor Heleny Paszkiewicz przybyli licznie członkowie organizacji kresowych, Stowarzyszeń: krzemienieckiego, lwowskiego i wileńskiego a także reprezentant poznańskiego oddziału IPN.

Gimnazjum nr 65 w Poznaniu od niedawna nosi w nazwie imię Orląt Lwowskich. Uroczystość nadania imienia odbyła się w maju tego roku. Swoje ostatnie przemówienie wygłosił wtedy, nieżyjący już, prezydent Frankiewicz, działacz niepodległościowy, członek m.in. KPN, Solidarności Walczącej oraz Ruchu Odbudowy Polski, był zapalonym kawalerzystą. To po upadku z konia trafił do szpitala i miesiąc później zmarł. Dołożył wielu starań, aby szkoła z imieniem Orląt Lwowskich w nazwie pojawiła się na mapie Poznania.

Prezydenta Frankiewicza wspominano również 10 listopada, jako mentora i duchowego opiekuna gimnazjum.

Na uroczystość przybyli m.in.: prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich Bożena Łączkowska, Krystyna Limanowicz – żona prezesa Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Miłośników Krzemieńca i Ziemi Krzemienieckiej – Piotr Szelągowski, Przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej – Aleksandra Pietrowicz, Maria Fwohmberg – porucznik AK, córka pułkownika Kawki dowódcy 19 pułku piechoty, który uczestniczył w odsieczy Lwowa, profesor Jerzy Albrycht i liczne grono weteranów w tym przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Krótki referat wygłosiła Aleksandra Pietrowicz z IPN, wspominająca pomoc i odsiecz ochotniczych oddziałów z Wielkopolski dla walczącego Lwowa (jak wiadomo Wielkopolsce trwało wtedy powstanie). Zaprezentowano również kopie okładek, powstałego w Poznaniu w 1928 roku, pisma gimnazjalistów, noszącego nazwę “Orlęta”. Pismo to ukazywało się do 1939 roku pod patronatem ks. prałata Józefa Prądzyńskiego.

Część artystyczna, przygotowana przez uczniów gimnazjum, zawierała wspólne odśpiewanie “Roty” i “Pierwszej Brygady”, wiersze na cześć Orląt, napisane przez uczniów gimnazjum, pieśń “Termopile” na cześć żołnierzy poległych pod Zadwórzem w 1920 roku.

Wręczono liczne upominki i prezenty dla szkoły, między innymi ofiarowano kilkadziesiąt książek zebranych dla biblioteki szkolnej przez przedstawiciela Towarzystwa Miłośników Krzemieńca, dzięki wydatnej pomocy pracowników Biblioteki Raczyńskich m.in. Danucie Owczarzak, Romanowi Kaczmarkowi i Iwonie Horodeckiej.

Przekazano też dar od fundacji “Niezależny Zespół Badawczy” w postaci książki autorstwa Mieczysława Potockiego “Między Dźwiną a Willą” – wspomnienia żołnierza AK na Ziemi Wileńskiej.

Po uroczystości zebrani goście udali się na skromny poczęstunek składający się z Rogali Marcińskich, kawy i herbaty.

Piotr Szelągowski

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply