Na ukraińskich targach zbrojeniowych „Broń i bezpieczeństwo” pokazano nowy wóz wsparcia ogniowego z modułem bojowym „Duplet” na podwoziu czołgu T-64. Nazwano go „ukraińskim terminatorem”.

Podczas ubiegłorocznej edycji ukraińskich targów zbrojeniowych „Broń i bezpieczeństwo” (Zbroja ta bezpeka-2016) zaprezentowano już moduł bojowy „Duplet”, ale osobno. W tym roku pokazano wersję z podwoziem.

W 2016 roku zapowiadano, że moduł ten ma zostać zainstalowany na podwoziu wozów bojowych piechoty (BMP). Jednak w przeddzień oficjalnego otwarcia wystawy w sieci pojawiły się fotografie. Widać na nich moduł bojowy „Duplet” osadzony na podwoziu czołgu T-64. Całość to pojazd wsparcia ogniowego. Zdjęcia zamieścił Pawło Wołoszyn, redaktor naczelny Narodowego Przemysłowego Portalu, określając nowy pojazd mianem „ukraińskiego terminatora”.

Jak zaznacza resort obrony Ukrainy, w porównaniu z kadłubem i podwoziem BMP, ten wariant posiada znacznie lepszą ochronę. W kontekście uzbrojenia podano, że pojazd wsparcia ogniowego takiego typu „prowadzi ogień o wysokim zagęszczeniu celem efektywnego niszczenia siły żywej” przeciwnika. Chodzi tu o granatniki, uzbrojenie przeciwpancerne i strzeleckie. Ponadto, potrafi razić z miejsca i w ruchu czołgi, wozy piechoty.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Moduł bojowy wyposażony jest w dwa działka ZTM-1 kal. 30 mm, dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm, automatyczny granatnik AG-17 i cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych. W ten sposób, może zarówno wspierać piechotę, jak i pojazdy pancerne. Zdaniem części komentatorów, mógłby odgrywać również rolę niszczyciela czołgów na dystansie do 4 km (zakładając zastosowanie systemów przeciwpancernych Stugna-P).

Zwraca się uwagę, że wieża-moduł bojowy może być montowana na różnych podstawach. W tym uszkodzonych czołgów T-64.

Zobacz: Ukraiński czołg w akcji pod Szyrokino [+VIDEO]

To niepierwsza propozycja wykorzystania przez ukraińską zbrojeniówkę podwozi czołgów T-64. W 2015 roku ukraiński koncern lotniczo-zbrojeniowy Ukroboronprom ogłosił wznowienie prac nad ciężki bojowym wozem piechoty na bazie czołgu podstawowego T-64.

Czytaj więcej: Ukraina wznawia program budowy nowego bojowego wozu piechoty BMPT-64 [+FOTO]

Mil.in.ua / facebook.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz