Ukraiński minister obrony Stepan Połtorak omawiał z amerykańskimi kongresmenami perspektywę dostarczenia Ukrainie broni śmiercionośnej, na czym bardzo zależy władzom w Kijowie.

Połtorak oraz William Florence i Andrew P. Harris rozmawiali o sytuacji w Donbasie i postępach w kwestii przerwania walk. Według ukraińskiego ministra Rosja nie zaprzestała swojej agresji i nie przestrzega uzgodnień. Zaznaczył, że Kijów przestrzega warunków rozejmu.

– Obecnie, musimy liczyć na naszą zreformowaną, silną armię, wsparcie polityczne i gospodarcze naszych partnerów i sankcje przeciwko agresorowi– powiedział Połtorak.

Obie strony dyskutowały o kwestii dostarczania na Ukrainę broni śmiercionośnej. Ukraiński minister zaznaczył, że zbrojna rosyjska agresja jest wyzwaniem nie tylko dla jego kraju, ale także dla UE i NATO. Kongresmen Flores potwierdził w rozmowie z Połtorakiem, że Stany Zjednoczone są gotowe do dalszego wspierania Ukrainy, zarówno politycznie, jak i poprzez wsparcie praktyczne.

Na początku października ukraiński minister obrony zapowiedział, że Ukraina zwróci się do USA z prośbą o dostarczenie uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwpancernego. Ma to związek z ustawąprzyjętą przez Izbę Reprezentantów USA, umożliwiającej m.in. dostarczanie Ukrainie broni defensywnej.

Połtorak sprecyzował, że Ukraina zwróci się do Amerykanów tylko ws. systemów przeciwlotniczych i przeciwpancernych. Jak argumentował, są one w tej chwili najbardziej potrzebne. Szef ukraińskiego resortu obrony nie sprecyzował, kiedy Kijów mógłby otrzymać amerykańską broń. Jak zaznaczył, wiedzą o tym tylko w Stanach Zjednoczonych, który prezydent podejmie odpowiednią decyzję. Niedawno Połtorak przyznał, że „teraz piłka jest po stronie Amerykanów”.

Przeczytaj: Były szef MSZ Szwecji: rozmieśćmy broń dla Ukrainy w Polsce

Wspomniana ustawa, która przeszła przez Izbę Reprezentantów, pozwala na dostarczanie broni defensywnej Ukrainie oraz przewiduje ciągłość sankcji wobec Rosji, niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich.

Wcześniej z kolei doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Zorian Szkirjak powiedział, że Hillary Clinton jako prezydent USA prezentowałaby bardziej twardą politykę względem Rosji. Jego zdaniem, Ukraina miałaby wówczas szansę na uzyskanie tzw. broni śmiercionośnej z Zachodu.

Jeszcze przed tą wypowiedzią ustępujący z urzędu ambasadora USA w Kijowie Geoffrey Pyattzapowiedział, że w ramach nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej, która wkrótce ma dotrzeć na Ukrainę, nie będzie systemów przeciwpancernych Javelin. Zapytany, czy Ukraina kiedykolwiek otrzyma te słynne przeciwpancerne systemy Pyatt odparł, że jest w stania sama zapewnić sobie niezbędną broń.

Ukraina prowadzi działania, mające umożliwić jej dostęp do zachodniej broni. Jak informowaliśmy, ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk zaapelował w sierpniu w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk do władz w Berlinie o dostawy defensywnej broni z Niemiec.

Przeczytaj również: Ukraiński minister obrony: broń śmiercionośna od NATO dla Ukrainy w razie eskalacji konfliktu w Donbasie

112.ua / unian.info / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. krok
    krok :

    Ukraiński deal wygląda bardzo prosto. USA dostarcza nam broń, Polska płaci w pożyczce bezzwrotnej, my sprzedajemy broń do krajów III świata. Co najważniejsze, każdy zadowolony. Polakom się powie, że rusek nacierał na ukrainę, albo, że to dobrze zainwestowane pieniądze w przyjaciół. Tłuszcza pisowska chwyci te hasełka.