Fińska telewizja publiczna opublikowała listę z nazwiskami polityków z państw UE objętych sankcjami rosyjskimi. Znaleźli się na niej również Polacy.

Fińska telewizja YLE opublikowała wykaz w piątek. Zatytułowała go jako „rosyjską listę zakazu wizowego”, która miała zostać przekazana przedstawicielstwu Unii Europejskiej w Moskwie. Znajduje się na niej łącznie 89 nazwisk, w tym 18 z Polski.

Wśród Polaków objętych sankcjami wizowymi są: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, była szefowa MSZ Anna Fotyga, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, byli europosłowie Paweł Kowal, Marek Migalski i Marek Siwiec, europosłowie Ryszard Czarnecki (PiS), Ryszard Legutko (PiS) i Jacek Saryusz-Wolski (PO).

Spośród parlamentarzystów znaleźli się tam również Adam Lipiński (PiS) i Agnieszka Pomaska (PO), a spośród członków BBN: szef biura gen. Stanisław Koziej i jego zastępca Zbigniew Włosowicz. Lista zawiera także nazwiska: gen. Andrzeja Fałkowskiego (zastępcy dyrektora Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO ds. Logistyki i Zasobów), szefa Agencji Wywiadu Macieja Huni, szefa Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Radosława Kujawy, wiceszefa MON Roberta Kupieckiego, a także dowódcy operacyjnego gen. broni Marka Tomaszyckiego.

Spośród polityków z zagranicy można wymienić m.in. byłego komisarza UE ds. rozszerzenia Stefana Fuele, eurodeputowanych z Belgii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy; a także byłego szefa MSZ Czech Karela Schwarzenberga, wicepremiera W. Brytanii w dotychczasowym rządzie Davida Camerona Nicka Clegga czy wiceminister obrony Niemiec Katrin Suder. Znaleźli się tam także tacy litewscy politycy jak Andrius Kubilius i Vytautas Landsbergis.

W ciągu ostatnich miesięcy Rosja odmawiała kilku przedstawicielom UE wjazdu na terytorium kraju, jednak odmawiała udostępnienia listy osób objętych sankcjami. Rzecznik unijnej dyplomacji powiedziała, że UE przyjmuje do wiadomości to, że Moskwa postanowiła poinformować o takiej liście, zwracając jednak uwagę o braku informacji na temat przyjętych kryteriów i podstaw prawnych.

PAP / TVP.info / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • antyzyd
     antyzyd :

     To nie jest kwestia wiary tylko faktów.Imperium zła to propagandowe hasło używane w czasach ZSRR wtedy miało jakiś sens ale nie dzisiaj.Jakie to zło rozsiewa Rosja czy Iran? wojna na Ukrainie to zło, ale nie mniejsze niż wojna w Iraku,podpalenie Syrii ,bombardowanie Jemenu przez sojuszników USA.
     Zło to pojęcie względne.EU i USA która propaguje pedalstwo i inne cywilizacyjne zdobycze można rzecz czyni zło.

     • zan
      zan :

      Wojnę na Ukrainie rozpoczęły USA poprzez zorganizowanie antydemokratycznego puczu i postawienie na neobanderowców, których BEZWARUNKOWO popierają. W wieloetnicznym kraju musiało to się skonczyć źle. Praktycznie każda wojna ostatnich 20 lat to ich dzieło. Dlatego ich propaganda jest taka agresywna – chcą odwrócić sprawy o 180 stopni.

     • fiesta
      fiesta :

      Zan… Od dziesiecioleci toczy sie ZIMNA WOJNA pomiedzy USA a ZSRR, ktora przybiera rozne formy, a w miedzyczasie realizowany jest plan OSACZANIA „ROSJI” – pomysl Z.Brzezinskiego (byly doradca prez. J.Cartera), ktory w przypadku UPA-iny kompletnie zawiodl i USA oraz ich sojusznicy zostali skompromitowani na arenie miedzynarodowej w oczach opinii swiatowej – nie mylic z zydo-anglosaska propaganda.
      Poza tym widoczny jest rozpad UPA-iny; Krym wrocil do „Rosji”, na wschodzie powstaly niezalezne republiki, Rumunia i Wegry chca odzyskac swoje terytoria zagarniete w 1945r przez Stalina i tylko zydostwo u wladzy w Polsce nie chce zwrotu Kresow Wschodnich II RP, ktore sa polska wlasnoscia, co jest oznaka ANTY-POLSKIEGO DZIALANIA ZYDOSTWA, sowicie oplacanego z kieszeni polskiego podatnika.
      Zacznijcie myslec jak odsunac zydostwo od wladzy i wplywow w Polsce, zeby zabezpieczyc Polske i Polakow od zlych nastepstw konfliktu pomiedzy „Jew-S-A”, a „Rosja”, chociaz taki konflikt moze przyniesc rowniez korzysci Polsce, tak jak po zakonczeniu I-szej wojny swiatowej.

     • fiesta
      fiesta :

      antyzyd…. „amstaf358” to zwolennik anglosaskiego zydostwa, ktory powtarza bzdety propagandowe wymyslone przez anglosaskich zydow. Tymczasem ZYDOSTWO JEST PO OBYDWU STRONACH BARYKADY – vide referat Bermana wygloszony na forum komitetu zydowskiego Poale-Syjon w 1945r. ( http://www.fronda.pl/blogi/prawda-o-nobliscie/tow-jakub-berman-tajny-referat,40678.html ).
      Dzisiejsza „Rosja” (w cudzyslowiu) to ZSRR”bis”, poniewaz Rosja skonczyla sie w 1918r po zamordowaniu cara Mikolaja II z rodzina przez bande zydow-bolszewikow, a W.Putin (byly komunista i KGB-ista) jest spadkobierca zydo-bolszewickiego systemu zbrodni i zla, ktory w zmienionej formie przetrwal do dzis, poniewaz nikt nie rozliczyl zbrodni komunistycznych okresu ZSRR, a przyklady takie, jak zamordowanie plk KGB Litwinienko za wyjawienie tajemnicy o terrorystycznych prowokacjach KGB lub zeslanie plk Kwaczkowa (byly pracownik wywiadu wojskowego GRU, oskarzony o rzekomy spisek i przewrot wladzy) do lagru na Syberii za krytykowanie W.Putina, ze oslabia „Rosje” lub „tajemnicze smierci” ponad 120 dziennikarzy w „Rosji”, ktorzy badali powiazania Putina z oligarchami rowniez swiadczy, ze przetrwaly dawne ZYDO-BOLSZEWICKIE METODY karania przeciwnikow politycznych.
      ZLO jest pojeciem wzglednym ORAZ przybiera rozne formy, o czym zaslepiony zwolennik zydo-anglosaskiej mafii miedzynarodowej „amstaf358” nie ogarnia swoim ptasim mozdzkiem i przykladem tego jest ZYDOWSKA LICHWA, ktora czyni ludzi, narody i panstwa NIEWOLNIKAMI DLUGU i ZEBRAKAMI, nad czym ZYDOSTWO PRZEJMUJE CALKOWITA KONTROLE.
      Obydwaj nie myslicie po polsku i skaczecie sobie do gardel.

    • zan
     zan :

     Przecież to twój kolega amstaf pisał infantylne kretynizmy o „imperium zła”. Po co więc się przywalasz do jazmiga, który rzeczowo polemizował? Twój bandwrowski troglodyta wymaga wsparcia, brakuje wam lajków do komentarzy? Ha ha. Oczywiście, że jeśli już używać zwrotu „imperium zła”, to pasuje do USmanów, bo niedawno rozwalili całe kraje: Irak, Libię, Syrię. Natomiast reformator Buzek, banderowiec Kowal, głupi Rysio – akurat ta banda zdemoralizowanych szubrawców brzydzi się „złem”.

  • fiesta
   fiesta :

   W/g definicji, imperium zla to miejsce gdzie panuje zlo. W swojej podstepnej i bezczelnej propagandzie z kolei nie podajesz przyczyn tego zla lub inaczej KORZENI ZLA, ktore znajduja sie w TALMUDZIE – „pismo swiete” zydow.
   Najwiekszym imperium zla jest ZYDOWSKIE ROBACTWO, ktore jest m.inn. ZARAZA WEWNATRZ POLSKI, ktora wyniszcza Polske i Polakow od srodka.

 1. fiesta
  fiesta :

  Dlaczego nikt nie napisal, ze wiekszosc tych „Polakow” to POLSKOJEZYCZNE ZYDY, ktorzy wspolpracuja ze swoimi zydowskimi pobratymcami z „Jew-S-A”, „I-SRA-ELA” i „Unii Jewro-pejskiej” na szkode Polski i Polakow.
  Przypomne, ze sankcje na „Rosje” (czytaj: ZSRR”bis”) wprowadzili najpierw AMERYKANSCY ZYDZI z „Jew-S-A”, poniewaz Putin nie pozwolil sie ograc i rozszyfrowal ich podstepne plany podboju wschodniej Europy (UPA-ina jest dalszym ciagiem tego planu) , w czym interes maja rowniez NIEMCY, ktore realizuja swoj odwieczny plan DRANG NACH OSTEN (Pochod na Wschod).
  POLSKA JEST PIONKIEM W GRZE WIELKICH MOCARSTW i Polacy maja z tego WIELKIE NIC, wiec wkladanie palca pomiedzy „Rosje”, a „Jew-S-A” grozi obroceniem Polski w POPIOL i skakanie sobie do gardel, jak widac w dyskusji oznacza, ze nie rozumiecie polityki miedzynarodowej, ewentualnie obca propaganda wyprala wam mozgi i zatraciliscie POLSKIE CECHY NARODOWE do tego stopnia, ze nie potraficie myslec i dzialac PO POLSKU i wasza SLABOSC powoduje, ze ogladacie sie na silniejszych, ktorzy zrobia za was porzadek w Polsce i przywroca Polsce dawna WIELKOSC…. ale to zludne marzenia.

 2. zan
  zan :

  1) czarne listy jako pierwsza wprowadziła łunia i USmany, więc wypadałoby miarkować się ze świetym oburzeniem. Typowa parchata bezczelność i logika Kalego. 2) Borusewicz publicznie mowił o konieczności obalenia rosyjskich władz i rozmawianiu wyłącznie z opozycją. Ciekawe jaki byłby jazdot w euroregionie Polin gdyby rosyjscy politycy notorycznie mówili, że będą rozmawiać wyłącznie z wybraną przez siebie opozycją, a rząd zbojkotuja. 3) Bezpieczniaki euroreionu Polin wydalają z Polski rosyjskich dziennikarzy bez podania konkretnego powodu.PODSUMOWUJĄC. Rosja zachowuje się racjonalnie i odpowiada tylko na agresje. Jako bonus filmik o Borusewiczu. Typowy przedstawiciel dobra:

  https://www.youtube.com/watch?v=t4B7DgzDxsY

 3. jerzyjj
  jerzyjj :

  Nie milkną głosy świętego oburzenia wśród państw członkowskich UE po ogłoszeniu przez stronę rosyjską tzw. czarnej listy polityków objętych zakazem wjazdu do Rosji.
  Biuro prasowe szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini podkreśliło w sobotę, że uważa rosyjską listę za „całkowicie arbitralną i nieuzasadnioną”. Wskazano, że nie ma informacji dotyczących podstawy prawnej, kryteriów i procedury utworzenia tej listy.
  Rosję skrytykował w sobotę szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. Rząd Niemiec domaga się od władz w Moskwie wyjaśnień w sprawie tzw. czarnej listy oraz oficjalnego ujawnienia znajdujących się na niej nazwisk – poinformowała agencja DPA powołując się na źródło w niemieckim MSZ.

  Jak widać cios jest bardzo trafny i uderzył w czuły punkt unijnej klasy politycznej.

  Unijna decyzja o zakazie wjazdu dla Rosjan, musiała wywołać podobną reakcję rosyjskich władz, gdyż Moskwa już od czasów Związku Radzieckiego w dyplomatycznych relacjach z Zachodem stosuje zasadę „cios za cios”, i tym samym odpowie własną listą.
  Julian Hans z niemieckiej gazety „Süddeutsche Zeitung”:
  Ograniczyć import rosyjskiej ropy, tłumacząc przy tym w jaki sposób na to się odbywać. Za każdą wioskę i każdy kilometr kwadratowy terenu opanowanego przez separatystów poza granicami wyznaczonymi w Mińsku, import ropy powinien być zmniejszany o ustaloną wcześniej ilość.
  Ciekawe co zaproponuje Hans , gdy Rosja znajdzie inne rynki zbytu dla swojej ropy naftowej, podobnie jak to uczyniła Polska z naszymi jabłkami?
  A może on bierze pod uwagę, że gospodarka niemiecka w każdych okolicznościach wyjdzie obronną ręką z takiej opresji?
  Tylko czy gospodarki innych państw, w tym Grecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Polski zdołają przetrwać tak prowadzoną wojnę gospodarczą?
  Jak sądzę, Julian Hans tym problemem mało się interesuje, bo jemu chodzi wyłącznie o niemiecki interes, a ten zapewne na takiej sytuacji może tylko zyskać niszcząc metodami politycznymi niechcianą konkurencję innych krajów członkowskich UE.
  Państw narodowych ma nie być! Takie jest założenie masonerii i globalistów. Państwo silne posiada swój przemysł, handel, banki. Jeśli jednak chce się zrobić z dobrego państwa – neokolonię, robi się tzw. prywatyzację, czego boleśnie doświadczyliśmy. Myślący rozumie do czego służyła EU, niemyślący będzie wciąż wyglądał obiecanych paciorków.

 4. votum_separatum
  votum_separatum :

  W przypadku naszych polityków może być to o tyle uciążliwe, że nie mogą uczestniczyć w uroczystościach na miejscach pamięci ważnych dla Polaków i tym samym nie będą mogli zbijać brudnego kapitałku udając jak to im zależy na Niepodległej. W przypadku lewactwa zachodniego – nie mogą bruździć przybywając na zaproszenie różnych demokratycznych agentur (organizacji pozarządowych) i wspierać ich swoją facjatą.