Polskie stanowisko w sprawie migrantów jest bardzo konstruktywne – przekonuje Konrad Szymański.

„Polskie stanowisko jest bardzo bardzo jasne i w moim przekonaniu konstruktywne”– mówił dziś Konrad Szymański w radiowej Trójce.

„Z jednej strony mówimy, ze mechanizmy relokacji, alokacji są nie do przyjęcia, bo chcemy zachować kompetencje krajową w zakresie . Co więcej, my wskazujemy ze te mechanizmy nigdy nie mogą przynieść efektów, bo fala imigracyjna jest na tyle duża, że gdyby nawet wszystkie państwa członkowskie – a co najmniej połowa jest temu niechętna – wykonywałaby te działania, to i tak nie bylibyśmy w stanie rozlokować tej masy ludzi”– zauważa Szymański.

Polityk podkreślił, że trzeba spróbować zneutralizować źródła migracji do Europy.

„Zwracaliśmy uwagę, że europejski kompromis w sprawie migracji może polegać na tym, że wspólnie bronimy granicy zewnętrznej, że wspólnie podejmujemy nawet bardzo ambitne działania humanitarne, tak aby zahamować źródło, aby odpowiedzieć na źródło problemu, a nie nieudolnie radzić sobie z konsekwencjami. O tyle nieudolnie, że polityczne skutki tego procesu – też w Niemczech – są bardzo niedobre dla samej konstrukcji europejskiej”– powiedział Szymański.

Polskie Radio/300polityka.pl/KRESY.PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz