„Ci, którzy podtrzymują koncepcję ludobójstwa [na Wołyniu], niestety, będą wspierać politykę Rosji” – mówi wprost szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz. Zaznacza, że taka koncepcja jest „absolutnie niedopuszczalna z historycznego punktu widzenia” i zarzuca Polakom wykorzystywanie kwestii pochówków ofiar ukraińskich zbrodni jako „narzędzi manipulacji politycznej”.

W rozmowie na antenie Radia Hromadske, szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej ponownie powtórzył swoje poglądy, że ludobójstwo Polaków na Wołyniu i Kresach Wschodnich II RP było „drugą wojną polsko-ukraińską”. Odnosząc się do listu polskich parlamentarzystów, odpowiadającego na skandaliczny dokument ukraińskich autorytetówstwierdził, że nie zgadza się z określeniem „ludobójstwo”.

„To oznacza, że z jednej strony mamy tych, którzy go dokonali, a z drugiej jego ofiary. W tym przypadku ludobójstwo oznacza jednostronne obwinianie strony ukraińskiej i ofiary ze strony polskiej”– stwierdził Wiatrowycz. Dodał, że według niego takie uznanie sprawy „zatuszuje przestępstwa, jakie popełniano przeciw narodowi ukraińskiemu”.

„Koncepcja ludobójstwa jest absolutnie niedopuszczalna z historycznego punktu widzenia. I politycznie będzie to wykorzystywane w rosyjskiej propagandzie przeciwko Ukrainie” –podkreśla szef UIPN.

Odniósł się również do słów posła Michała Dworczyka, który miał zaproponować ustawienie krzyży z napisami „ofiary ukraińskich nacjonalistów”. „Każda ofiara powinna mieć swoją mogiłę i swój krzyż (…), ale mogiły nie powinny być narzędziami manipulacji politycznej”– stwierdził Wiatrowycz. Dodał, że w ostatnich latach w Polsce zniszczono „ogromną liczbę ukraińskich grobów”.

Odpowiadając na pytanie, czy polski rząd pragnie pojednania Wiatrowycz stwierdził, że bardzo pokojowy list strony ukraińskiej i ostra odpowiedź Polski świadczą o tym, że Polacy „nie idą na zbliżenie z Ukrainą”.

„Ci, którzy podtrzymują koncepcję ludobójstwa, niestety, będą wspierać politykę Rosji”– zaznaczył na koniec Wiatrowycz.

Przeczytaj również:

Ukraiński IPN: uznanie „wydarzeń wołyńskich” ludobójstwem pogorszy relacje Polski i Ukrainy

Wiceszef ukraińskiego IPN i znany ukraiński portal manipulują słowami polskiego posła

Radykalny historyk przerabia przeszłość Ukrainy – ostra krytyka Wiatrowycza w amerykańskim radiu

Foreign Policy: szef ukraińskiego IPN wybiela ukraiński nacjonalizm i fałszuje jego historię

Hromadskeradio.org/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Jeśli Ukraina chce dalej przemilczać i zakłamywać historię bestialskich rzezi polskich dzieci,kobiet,starców i dalej ustawowo gloryfikować ukraińskich bandziorów,zwyrodniałych morderców z OUN-UPA i innych kolaborantów z okupacyjnym niemieckim nazizmem-to wyłącznie Ukrainy sprawa.Banderowskiej Ukrainie nie zależy na zbliżeniu z Narodem Polskim,w duchu swej skruchy za winę świadomych,zaplanowanych rzezi Polek i Polaków w ramach zrealizowanej czystki etnicznej.Jeżeli polityka Rosji potępia ukraińskie ludobójstwo,zwalcza truciznę ideologii OUN i sprzeciwia się ukraińskiemu państwowemu bałwochwalstwu zbrodniarzy,to Polacy i Państwo polskie winni wspierać taką politykę Rosji i informować o tym cały cywilizowany Świat.

 2. upadlina
  upadlina :

  typowa upadlińska retoryka o „wspieraniu Rosji”, gdy mówi się o ludobójstwie na Wołyniu dokonanym rękoma upadlińców!!!!!……..Wiatrowycz, gnido, rzygu upadliński !!!!!………Polski naród nigdy nie zapomni o ludobójstwie dokonanym rękoma twojej zdegenerowanej nacji !!!!!……….Nigdy nie zapomnimy szmato zaje..ana!!!!!………Próżne wasze starania banderowskie ku..wy!!!!!

 3. Avatar
  krakus :

  Do tego doprowadziła polityka idiotów i zdrajców z: PO, PSL, SLD, AWS, i ich poprzedników. Oni mają nas chyba za DURNI i FRAJERÓW. Wstyd i hańba ! Ukraińcy mówili nam co mamy robić, a głupi polscy politycy ich słuchali. I jak tu jakiekolwiek państwo ma mieć szacunek do Polski? Oni mogą czcić swoich morderców, a nie chcą abyśmy czcili naszych ofiar – to ma być pojednanie według Ukraińców ???