Funkcjonariusze Straży Granicznej aresztowali kolejnych gruzińskich przemytników, którzy nielegalnie przewozili cudzoziemców przez polską granicę. W samochodzie zatrzymanych znajdowało się sześciu Pakistańczyków przybyłych z terenów Białorusi.
SG z placówki w Świecku w trakcie kontroli drogowej zatrzymało dwóch Gruzinów przewożących w samochodzie sześciu Pakistańczyków, którzy zamierzali wbrew przepisom dostać się do Niemiec. Cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość i legalność ich pobytu w Polsce. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami oświadczyli, że z Białorusi przedostali się do Polski, skąd samochodem prowadzonym przez Gruzina zamierzali przekroczyć wbrew przepisom polsko-niemiecką granicę.
Pojazd, którym przemieszczali się przemytnicy do osobowa mazda na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był 22-letni obywatel Gruzji. Za transport cudzoziemców do Niemiec kierowca miał otrzymać 600 euro. Oprócz zapłacenia grzywny, kierowcy i jego wspólnikowi postawiono zarzuty i aresztowano na 3 miesiące. Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Z kolei przewożonych Pakistańczyków ukarano 3 miesiącami pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Wobec cudzoziemców wszczęto postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu, a do czasu ich zakończenia, mężczyźni zostali umieszczeni w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.
Czytaj: Czterech Ukraińców zatrzymanych pod zarzutem przemytu imigrantów [+VIDEO]
Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że legalna imigracja stymuluje nielegalną. Gruzini dominują w przypadku przemytu nielegalnych imigrantów. Straż Graniczna przekazała w 2023 roku portalowi Kresy.pl, że obcokrajowcy stanowili w ub. roku 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych było najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.
Gruzini popełniają także najwięcej przestępstw spośród imigrantów legalnie przebywających w Polsce – obecnie 22 tys. z nich ma aktualne prawo pobytu, a podejrzanych o przestępstwa jest 901 osób. Dla porównania – Białorusinów z prawem pobytu jest czterokrotnie więcej – 88 tys., a zarzuty ma tylko 277 z nich.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!