W województwie podlaskim, w Gibach odbyło się wczoraj uroczyste upamiętnienie Obławy Augustowskiej.

Na ceremonię przybyli przedstawiciele rządu, służb mundurowych oraz miejscowi samorządowcy. Wśród zgromadzonych byli również kombatanci, harcerze i okoliczni mieszkańcy. Ofiary upamiętniono uroczystą Mszą Świętą, która odbyła się w otoczeniu 300 krzyży. Zostały one ustawione z inicjatywy ks. Stanisława Wysockiego ze Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Podczas ceremonii głos zabrał Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii prezydenta. Odczytał on list głowy państwa, w którym Andrzej Duda dziękował za pamięć pomordowanych i wierność ojczyźnie. Swoją przemowę odczytał wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Podkreślił, jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Zgromadzenie na uroczystościach ludzie wspominali swoich pomordowanych krewnych. Wiele ciał zabitych Polaków do dziś nie zostało odnalezionych i godnie pochowanych. Zbrodni dokonano na terenach Puszczy Augustowskiej i jej bezpośrednich okolicach. Żołnierze Armii Czerwonej, NKWD, LWP oraz funkcjonariusze UB zatrzymali ok 7 tys. osób podejrzewanych o współprace za partyzantką. W specjalnych obozach, ludzie ci poddanie zostali śledztwu i torturom. Ok. 600 zostało ostatecznie wywiezionych w nieznanym kierunku i zamordowanych. Obława Augustowska, zwana Małym Katyniem, była największą zbrodnią popełnioną na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda: musimy pamiętać o ludobójstwie na Wołyniu i o nim przypominać

IAR/Kresy.pl/Radio 5

 

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz