W ostatni piątek w Niemczech otwarto pierwszy „liberalny meczet”, podobny powstaje w Norwegii. Imamami w nich mogą być kobiety a wstęp będzie wolny dla feministek i homoseksualistów oraz wyznawców różnych odłamów islamu.

W Oslo ma powstać przyjazny dla homoseksualistów meczet, w którym imamami będą kobiety a mężczyźni i kobiety będą modlić się razem. – podają norweskie media.

Na pomysł budowy meczetu zwanego Masjid al-Nisa’ (Meczet Kobiet) wpadł Thee Yezen al-Obaide, który jest także twórcą nieformalnej sieci islamskich homoseksualistów w Norwegii.

Chciałem uruchomić feministyczny meczet, gdzie kobiety mają tyle samo miejsca co mężczyźni. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni mieć możliwość prowadzenia modłów a wszystkie płcie powinny modlić się w jednym pomieszczeniu. – powiedział al-Obaide gazecie Vårt Land.

Według jego słów w świątyni będą mogli się modlić także przedstawiciele mniejszości seksualnych:

Meczet będzie miejscem, które jest otwarte dla każdego, kto czuje, że nie pasuje do zwykłych meczetów. Kobiety, mężczyźni, ludzie trans, homoseksualiści, heteroseksualiści – każdy będzie mile widziany. – ujawnił  al-Obaide.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Projekt meczetu jest dopiero w początkowej fazie, jednak jego fundator ma nadzieję, że jego otwarcie będzie możliwe już przyszłym roku. Al-Obaide zapowiada, że kobiety będą miały udział we wszystkich etapach powstawania świątyni.

Trzeba dać kobietom mikrofon. One mogą mówić za siebie. – twierdzi Al-Obaide.

Do otwarcia podobnego meczetu doszło w ostatni piątek w Berlinie. Na modły wiernych zwołała kobieta-imam z USA Ani Zonneveld. W założeniu do świątyni będą mieli wstęp mężczyźni i kobiety, sunnici i szyici oraz homoseksualiści i heteroseksualiści. Powstanie „liberalnego meczetu” było efektem 8 lat starań Seyran Ates, 54-letniej córki tureckich gastarbeiterów, prawniczki i działaczki ruchów feministycznych.

Jest tyle islamskiego terroru i tyle zła dzieje się w imię mojej religii… Jest ważne, żebyśmy my, nowocześni i liberalni muzułmanie także pokazali swoje twarze publicznie – powiedziała Ates.

Meczet, który został nazwany Meczetem Ibn-Rushd-Goethe (na cześć średniowiecznego islamskiego filozofa Ibn Rushda i niemieckiego poety Goethego) powstał w byłym kościele luterańskim.

CZYTAJ TAKŻE: W niemieckim kościele pojawił się błogosławiący robot [+VIDEO]

Kresy.pl / thelocal.no / AP

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz