Poza wspomnieniem o propozycji podziału państwa ukraińskiego Sikorski miał też zaznaczyć, jakie mogłyby być skutki inwazji Rosji na pełną skalę. Wg obecnego Marszałka Sejmu Rosja napotkałaby opór ze strony nacjonalizmu ukraińskiego.

Jeśli chcą oni się spotkać z ukraińskimi nacjonalistami oko w oko, to im nie zazdroszczę– mówił Sikorski. Wówczas Rosja przekona się, że Ukraina to rzeczywiście niezależne państwo i zetknie się z długotrwałą wojną partyzancką. Rosjanie mogą łatwo zająć całe terytorium tak zwanej Noworosji, mogą kontynuować dostarczanie broni swoim zwolennikom, ale nie są oni gotowi to walki z ludźmi, któzy wspierają prawdziwą Ukrainę. Oni mogliby wygrać wojnę, ale okupacja tak wielkiego terytorium wymaga zastosowania kontyngentu 200-300 tysięcy żołnierzy i przynajmniej 10 lat. Rosja tego nie wytrzyma bez długotrwałej mobilizacji– powiedział Sikorski w wywiadzie dla Bena Judaha z magazynu “Politico”.

W tym samym wywiadzie Sikorski powiedział, że w 2008 Putin proponował Polsce rozbiór Ukrainy.

“Politico” / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. amdg86
    amdg86 :

    ”nie są oni gotowi to walki z ludźmi, któzy wspierają prawdziwą Ukrainę” kogo Sikorski miał na myśli ? bo chyba nie tych plugawych banderowców których jedynymi ”sukcesami” jest czystka wśród cywilów. Chodziło mu napewno o stały napływ najemników z zachodu.