Sejm RP przeciwko prawdzie

Większością 222 do 212 głosów Sejm Rzeczypospolitej Polskiej odrzucił poprawkę, by w uchwale upamiętniającej pomordowanych na Wołyniu, zbrodnię tę nazwać ludobójstwem. Trzech posłów wstrzymało się od głosu.

Za przyjęciem poprawki był w całości klub PiS, PSL i SLD oprócz Tadeusza Iwińskiego. Wśród posłów Platformy za było 10 posłów (m.in. Jarosław Gowin), a z Ruchu Palikota, który niemal w całości był przeciw, wyłamał się tylko Artur Dębski.

W głosowaniu nad całością uchwały „za” głosowało 263 posłów, przeciw było 33 posłów, a wstrzymało się 146. Przed głosowaniem posłowie, na wniosek Franciszka Stefaniuka z PSL, upamiętnili ofiary zbrodni wołyńskiej minutą ciszy.

Wcześniej w żywiołowej dyskusji posłowie Józef Zych (PSL) i Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS) przekonywali posłów do zajęcia stanowiska, że rzeź wołyńska była ludobójstwem.

– W świetle faktów i dokumentów nie może być wątpliwości, że definicja ta jest w pełni spełniona w odniesieniu do zbrodni wołyńskiej, a zatem zachodzi pytanie, czy wolno stosować inne kryteria pozaprawne? Nie może być takiej sytuacji, w której stosunki z innymi narodami miałyby być budowane na zakłamaniu historii własnego narodu – przekonywał Zych i przypomniał, że zgodnie z konwencją ONZ z 1948 r. „ludobójstwem jest którykolwiek z (…) czynów dokonanych w zamiarze zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych rasowych lub religijnych”.

Z kolei Ujazdowski przekonywał, że nie tylko konwencje prawa międzynarodowego, ale także polskie prawo „zna jeden typ przestępstwa w odniesieniu do tego, co się stało na Wołyniu – to jest ludobójstwo”.

– Sejm nie może przeczyć prawu i instytucjom państwowym – tłumaczył Ujazdowski.

Innego zdania był szef MSZ Radosław Sikorski, który stwierdził, że jeżeli Sejm przyjmie uchwałę w radykalniejszej formie, „może to utrudnić europejską perspektywę Ukrainy”.

– Jeśli zaostrzymy nasze stanowisko, podejmiemy uchwałę w radykalniejszej formie, to nie pomoże to w uzyskaniu zgody sił politycznych na Ukrainie i może utrudnić perspektywę europejską Ukrainy, która ma epokowe znaczenie – powiedział Sikorski.

Po wypowiedzi Radosława Sikorskiego z trybuny sejmowej posłowie partii opozycyjnych zgłaszali liczne protesty i nie zgadzali się z wyrażoną prze niego opinią. Poseł Maciej Łopiński stwierdził, że oświadczenie Sikorskiego było „kuriozalne”.

Głosami posłów w treści uchwały pozostaje zapis o „czystce etnicznej o znamionach ludobójstwa”.

Sejm nie zgodził się również na ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej – Męczeństwa Kresowian. Posłowie nie przyjęli w tej sprawie wniosku mniejszości zgłoszonego przez PiS ani poprawki SP do projektu uchwały ws. 70. rocznicy rzezi wołyńskiej.

Źródło: PAP, Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ostoya14
  ostoya14 :

  To nie jest już zaniechanie to zdrada interesów Narodowych wypada ustalić te 222 nazwiska i ogłosić wszędzie taką listę hańby po.Większością 222 do 212 głosów Sejm Rzeczypospolitej Polskiej odrzucił poprawkę, by w uchwale upamiętniającej pomordowanych na Wołyniu, zbrodnię tę nazwać ludobójstwem. Trzech posłów wstrzymało się od głosu.

 2. ostoya14
  ostoya14 :

  Przepraszam z zbyt emocjonalne podejście w poprzednim komentarzu postaram się podsumować bardziej rzeczowo Niestety przez zdradę interesów narodowych została splugawiona pamięć naszych rodaków . Ech moi mili Dziwny to dzień. Dzień przeogromnego smutku i zadumy. Zadumy nad losem bestialsko pomordowanych naszych Rodaków, na setki najbardziej wyrafinowanych sposobów, jakich nie zna historia świata. Te bezbronne dzieci patrzące na śmierć swoich rodziców, te matki zastygłe wpatrzone we wsiąkającą w ziemię krew ze zmiażdżonych główek swoich dzieci, Ojcowie z rozdartymi sercami …… Oni wszyscy bezbronni wtedy, pozostali bezbronni i dziś. Wtedy zabito ich po raz pierwszy. Zabili ich Sąsiedzi, z którymi żyli przez lata zagroda w zagrodę. Potem przez dziesięciolecia zabijano ich wielokrotnie, rozkazując nie pamiętać, by na koniec dopełnić dzieła w Sejmie RP, który głosami antypolskich drani wyrzucił Ich męczeństwo na śmietnik historii. I żaden z oświeconych europejczyków, którzy biegali po Jedwabnych każdego roku, wrzeszcząc o wielkiej zbrodni Polaków wobec Żydów ( ekshumacja niestety niedozwolona, ze względu na dużą obecność ołowiu , produkcji niemieckiej, w ciałach zabitych) nie pyta czy nakręcono już film Sąsiedzi? Nie rozdzierają szat, że pisarze nie piszą o tej zbrodni? Czyżby uważali, że zginęli bo byli zawadą w wielkim dziele pojednania narodów ? Bo przecież pojednanie jest najważniejsze….. Nie ma winy, nie ma kary, pokuty, ale jest pojednanie. Bo cóż właściwie się stało? No chyba My Polacy musieliśmy coś zrobić złego skoro Ukraińcy tak się mocno zdenerwowali, na nas. No przecież z darma racji ten bogobojny naród Polaków rezat nie poszeł. Uderzmy się więc w piersi i prośmy Ukraińców o wybaczenie. I Niemców poprośmy i Żydów też poprośmy i wszystkich, którzy nam plują w twarz, prośmy…. I przepraszajmy , że jesteśmy Polakami, że śmiemy tu jeszcze być w środku Europy, że jeszcze oddychamy i że pamiętamy….. Jako wielki Naród, jako najszlachetniejsza europejska nacja, potrafimy i wybaczamy, ale tylko tym, którzy winę swoją wyznają i pokutę czynią. Z całą resztą, ze sprzedajnymi szczurami z Wiejskiej na czele, przyjdzie pora się policzyć. Jeżeli nie zrobi tego Naród, mam nadzieję uczyni Najwyższy, a tuszę, że jest Sędzią Sprawiedliwym. Czasem tylko, tylko czasem głośno Mu zadaję pytanie: Czemuż, czemuż tyle razy najwierniejsze i najlepsze ze swoich Dzieci na zapomnienie skazywał i na gwałt wystawić pozwalał?.Czemuż współautorów zbrodni pozwalał promować na błogosławionych????? Odpowiedzi niestety jeszcze mi nie dał……… Chylę swą głowę wobec cierpienia tych którzy odeszli bo byli Polakami.i moim bliskimi.

   • ostoya14
    ostoya14 :

    A któż głosował w tej sprawie w Polskim Sejmie. Ano również potomkowie tych „bohaterów” z UPA . Przykładowo MIRON SYCZ PO którego ojciec Aleksander udzielał się właśnie w jednym z takich ukraińskich oddziałów UPA „bohatersko” mordujących polskie kobiety, dzieci. Aleksandr Sycz ps. Kukurydza, strzelec w kureniu „Mesnyky” (Mściciele), wchodzącego w skład UPA. Oddział ten dowodzony przez Iwana Szpotniaka ps. Zalizniak, kolaboranta hitlerowskiego, dokonał w latach 1944–1947 wielu mordów na ludności polskiej w okolicach Lubaczowa i Jarosławia. Dla przykładu: 17 kwietnia 1945 r. napadł on na polską wieś Wiązownica, mordując 91 osób, w tym 20 kobiet i 20 dzieci.Po wojnie ojciec SYCZA skazany na śmierć, zamienione potem na wiezienie. Dziś jego potomek w Sejmie Polskim będzie decydował czy ZBRODNIE popełniane przez jego ojca nazywać ludobójstwem czy też nie. CZYŻ TO NIE ABSURD WSZECH CZASÓW Nietrudno się chyba domyślić za jaką opcją będzie lobbował i jak będzie głosował. Jakby to tylko od takich zależało pewnie uznaliby te 100 tys. wymordowanych brutalnie Polaków za ofiary rytualnego samobójstwa.jEST TAKA MOŻLIWOŚĆ JAK ZBIERZEMY WSZYSTKIE NAZWISKA MOGĘ OGŁOSIĆ NA FACEBOOKU NA SWOJEJ STRONIE I ZLINKOWAĆ Z PROŚBĄ O DALSZE ROZPROWADZENIE.

     • ostoya14
      ostoya14 :

      Salon24.pl Niepodległość można utracić
      Alarm dla Polski!
      Nazwiska głosujących przeciwko nazwaniu ludobójstwa ludobójstwem
      za:
      http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/45_14/$file/glos_45_14.pdfSejm RP 7 kadencji
      Oficjalne wyniki głosowania ze strony Sejmu POSIEDZENIE 45. – głosowanie nr 14 (12-07-2013 10:05:11)
      GŁOSOWAŁO – 437 ZA – 212 PRZECIW – 222 WSTRZYMAŁO SIĘ – 3 NIE GŁOS.- 23
      Pkt 7. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach uchwał w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci i Męczeństwa Kresowian, ustanowienia 11 lipca dniem
      Pamięci Męczeństwa Kresowian, ustanowienia dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian, ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na ludności polskiej Kresów
      Wschodnich w latach 1939-1947, uczczenia 70. rocznicy tragedii ludności polskiej na Kresach Wschodnich
      PO (206) GŁOSOWAŁO – 196 ZA – 10 PRZECIW – 184 WSTRZYM. – 2 NIE GŁOS. – 10
      BOROWIAK ŁUKASZ za GŁOGOWSKI TOMASZ pr. MATUSIK-LIPIEC KATARZYNA pr. SŁUGOCKI WALDEMAR pr.
      BUDNIK JERZY za GODSON JOHN ABRAHAM pr. MĘŻYDŁO ANTONI pr. SMOLARZ TOMASZ pr.
      DURKA ZENON za GRABARCZYK CEZARY pr. MILLER RAJMUND pr. SUSKI PAWEŁ pr.
      GOWIN JAROSŁAW za GRAD MARIUSZ pr. MROCZEK CZESŁAW pr. SYCZ MIRON pr.
      GUT-MOSTOWY ANDRZEJ za GRAŚ PAWEŁ pr. MRZYGŁOCKA IZABELA KATARZYNA pr. SZCZERBA MICHAŁ pr.
      JAROS MICHAŁ za GRUPIŃSKI RAFAŁ pr. MUCHA JOANNA pr. SZEJNFELD ADAM pr.
      KULESZA TOMASZ za GUZOWSKA IWONA pr. MUNYAMA KILLION pr. SZTOLCMAN GRZEGORZ pr.
      RANIEWICZ GRZEGORZ za HALICKI ANDRZEJ pr. NEMŚ ANNA pr. SZULC JAKUB pr.
      SUCHOWIEJKO WIESŁAW za HALL KATARZYNA pr. NEUMANN SŁAWOMIR pr. SZUMILAS KRYSTYNA pr.
      ŻALEK JACEK za HANAJCZYK AGNIESZKA pr. NIEDZIELA DOROTA pr. SZYDŁOWSKA BOŻENA pr.
      ACHINGER ELŻBIETA pr. HOK MAREK pr. NIEMCZYK MAŁGORZATA pr. SZYMAŃSKI TOMASZ pr.
      ADAMCZAK MAŁGORZATA pr. HOPPE TERESA pr. NIESIOŁOWSKI STEFAN pr. ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA IWONA pr.
      ARKIT TADEUSZ pr. HUSKOWSKI STANISŁAW pr. NOWAK SŁAWOMIR pr. ŚWIĘCICKI MARCIN pr.
      ARŁUKOWICZ BARTOSZ pr. JANYSKA MARIA MAŁGORZATA pr. NOWAK TOMASZ PIOTR pr. TOMAŃSKI PIOTR pr.
      ARNDT PAWEŁ pr. JARMUZIEWICZ TADEUSZ pr. NYKIEL MIROSŁAWA pr. TOMCZAK JACEK pr.
      AUGUSTYN URSZULA pr. JASTRZĘBSKI LESZEK pr. OKŁA-DREWNOWICZ MARZENA pr. TOMCZYK CEZARY pr.
      AZIEWICZ TADEUSZ pr. KACZOR ROMAN pr. OKRĄGŁY JANINA pr. TOMCZYKIEWICZ TOMASZ pr.
      BIERNACKI MAREK pr. KAMIŃSKA BOŻENA pr. OLECHOWSKA ALICJA pr. TRYBUŚ ALEKSANDRA pr.
      BIERNAT ANDRZEJ pr. KARPIŃSKI WŁODZIMIERZ pr. OLSZEWSKI PAWEŁ pr. TUSK DONALD pr.
      BLANIK LESZEK pr. KATULSKI JAROSŁAW pr. ORZECHOWSKI ANDRZEJ pr. TYSZKIEWICZ ROBERT pr.
      BOBOWSKA JOANNA pr. KAŹMIERCZAK JAN pr. ORZECHOWSKI MACIEJ pr. VAN DER COGHEN PIOTR pr.
      BOROWCZAK JERZY pr. KIDAWA-BŁOŃSKA MAŁGORZATA pr. OŚWIĘCIMSKI KONSTANTY pr. VINCENT-ROSTOWSKI JAN pr.
      BREJZA KRZYSZTOF pr. KIERWIŃSKI MARCIN pr. PACELT ZBIGNIEW pr. WARDZAŁA ROBERT pr.
      BRZEZINKA JACEK pr. KLUZIK-ROSTKOWSKA JOANNA pr. PAHL WITOLD pr. WITCZAK MARIUSZ pr.
      BUBLEWICZ BEATA pr. KŁOSIN KRYSTYNA pr. PAPKE PAWEŁ pr. WITKOWSKI RADOSŁAW pr.
      BUKIEWICZ BOŻENNA pr. KOCHAN MAGDALENA pr. PĘPEK MAŁGORZATA pr. WOJTKOWSKI MAREK pr.
      BUŁA ANDRZEJ pr. KOLENDA-ŁABUŚ BRYGIDA pr. PIECHOTA SŁAWOMIR JAN pr. WOLAK EWA pr.
      BUTRYN RENATA pr. KOŁACZ-LESZCZYŃSKA AGNIESZKA pr. PIERZCHAŁA ELŻBIETA APOLONIA pr. WÓJCIK MAREK pr.
      CHARŁAMPOWICZ JAROSŁAW pr. KOŁODZIEJ EWA pr. PIETRASZEWSKA DANUTA pr. ZAKRZEWSKA JADWIGA pr.
      CICHOŃ JANUSZ pr. KONWIŃSKI ZBIGNIEW pr. PIETRZCZYK LUCJAN MAREK pr. ZAREMBA RENATA pr.
      CIEŚLIŃSKI PIOTR pr. KOPACZ EWA pr. PIĘTA JAROSŁAW pr. ZAWADZKI RYSZARD pr.
      CYCOŃ MARIAN pr. KOPACZEWSKA DOMICELA pr. PIOTROWSKA TERESA pr. ZDROJEWSKI BOGDAN pr.
      CZAPLICKA BARBARA pr. KORZENIOWSKI LESZEK pr. PITERA JULIA pr. ZIELIŃSKI MACIEJ pr.
      CZECHYRA CZESŁAW pr. KOSECKI ROMAN JACEK pr. PLOCKE KAZIMIERZ pr. ZIEMNIAK WOJCIECH pr.
      CZERNOW ZOFIA pr. KOWALSKI SŁAWOMIR pr. PLUTA MIROSŁAW pr. ZIĘTEK JERZY pr.
      CZERWIŃSKI ANDRZEJ pr. KOZACZYŃSKI JACEK pr. POMASKA AGNIESZKA pr. ŻMIJAN STANISŁAW pr.
      DĄBROWSKA ALICJA pr. KOZDROŃ JERZY pr. POŚLEDNIA KRYSTYNA pr. ŻMUDA-TRZEBIATOWSKA EWA pr.
      DROZD EWA pr. KOZŁOWSKA IWONA pr. RACZKOWSKI DAMIAN pr. ŻYLIŃSKI ADAM pr.
      DUNIN ARTUR pr. KOZŁOWSKA-RAJEWICZ AGNIESZKA pr. RADZISZEWSKA ELŻBIETA pr. KANIA ANDRZEJ ws.
      DZIĘCIOŁ JANUSZ pr. KRAJEWSKA LIGIA pr. RAŚ IRENEUSZ pr. LITWIŃSKI ARKADIUSZ ws.
      FABISIAK JOANNA pr. KROPIWNICKI ROBERT pr. ROSATI DARIUSZ pr. BUDKA BORYS ng.
      FEDOROWICZ JERZY pr. KRZĄKAŁA MAREK pr. RUTKOWSKA DOROTA pr. DZIKOWSKI WALDY ng.
      FIEDLER ARKADY pr. KUCHARSKI CEZARY pr. RUTNICKI JAKUB pr. KOŹLAKIEWICZ MIROSŁAW ng.
      GADOWSKI KRZYSZTOF pr. KUDRYCKA BARBARA pr. RYNASIEWICZ ZBIGNIEW pr. ŁAPIŃSKI MAREK ng.
      GAŁAŻEWSKI ANDRZEJ pr. KWIATKOWSKI KRZYSZTOF pr. RZĄSA MAREK pr. MIODOWICZ KONSTANTY ng.
      GAPIŃSKA ELŻBIETA pr. LAMCZYK STANISŁAW pr. SAŁUGA WOJCIECH pr. PLURA MAREK ng.
      GAWŁOWSKI STANISŁAW pr. LASSOTA JÓZEF pr. SCHETYNA GRZEGORZ pr. ROZPONDEK HALINA ng.
      GĄDEK LIDIA pr. LENZ TOMASZ pr. SIBIŃSKA KRYSTYNA pr. STAROŃ LIDIA ng.
      GĄSIOR-MAREK MAGDALENA pr. LESZCZYNA IZABELA pr. SIEDLACZEK HENRYK pr. WIELICHOWSKA MONIKA ng.
      GELERT ELŻBIETA pr. ŁAWRYNOWICZ ZOFIA pr. SIKORSKI RADOSŁAW pr. WOJNAROWSKI NORBERT ng.
      GIERADA ARTUR pr. MAŁECKA-LIBERA BEATA pr. SKOWROŃSKA KRYSTYNA pr.
      GLUZA CZESŁAW pr. MARCZUŁAJTIS-WALCZAK JAGNA pr. SŁAWIAK BOŻENA