Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow oświadczył we wtorek, że przedstawiciele Unii Europejskiej podejmowali próby nawiązania kontaktów z Moskwą. Rosyjski urzędnik twierdził też, że Moskwa jest gotowa do dialogu z Brukselą.
Uszakow wypowiedział się we wtorek na marginesie XII Międzynarodowego Forum Naukowo-Eksperckiego „Czytania Primakowskie”. Odpowiadając na pytanie Interfaxu, czy ze strony Unii Europejskiej były próby nawiązania kontaktów z Rosją, powiedział: „Jakieś próby były”.
Na doprecyzowujące pytanie, czy Moskwa jest gotowa do dialogu z UE, doradca Putina odpowiedział krótko: „Jesteśmy gotowi”.
Pilot amerykańskiego F-15 zestrzelonego nad Iranem w kwietniu zeznał funkcjonariuszom wywiadu, że przed katapultowaniem widział grupę irańskich dronów unoszących się w powietrzu i poruszających się jak jeden organizm — podała CNN.
Według relacji czterech źródeł zaznajomionych ze sprawą pilot opisał podczas odprawy po akcji ratunkowej formację przypominającą „meduzę”. Chodziło o wiele dronów lecących synchronicznie, z mniejszymi maszynami znajdującymi się pod większymi, niczym nogi.
„Wiele dronów było połączonych ze sobą i poruszało się jak jeden organizm, z mniejszymi dronami pod większymi, niczym nogami” — powiedziała CNN jedna z osób zaznajomionych z relacją pilota. „Prawdziwie kosmiczne cholerstwo” — dodała. Inne źródło określiło tę formację jako „pole minowe dronów” w powietrzu.
Policjanci zatrzymali 35-letniego obywatela Kuby, który miał kierować groźby pozbawienia życia wobec dwóch osób. Według policji mężczyzna trzymał w rękach dwa noże kuchenne, co wzbudziło realną obawę spełnienia gróźb.
Policjanci zatrzymali 35-letniego obywatela Republiki Kuby podejrzanego o kierowanie gróźb karalnych wobec dwóch osób. Do zdarzenia doszło na terenie powiatu choszczeńskiego (woj. zachodniopomorskie). Według poniedziałkowego komunikatu policji mężczyzna miał grozić pokrzywdzonym pozbawieniem życia.
„Prezydent Ukrainy zachował się jak trzeba” – napisał na łamach Gazety Wyborczej dr Arkadiusz Kierys. Autor broni decyzji o nadaniu ukraińskiej jednostce imienia „Bohaterów UPA”. (more…)
Polska Grupa Maspex przejęła 80 proc. udziałów w ukraińskiej grupie Karpackie Wody Mineralne, producencie m.in. wody „Karpacka Dżerelna”, napojów „Sokowynka” i przekąsek Gonzo. To pierwsze duże przejęcie aktywa produkcyjnego przez Maspex na Ukrainie.
ZAXID.NET, powołując się na Forbes Ukraina, podał w ubiegłym tygodniu, że transakcja została zamknięta 1 czerwca 2026 roku. Dotychczasowy właściciel i szef Karpackich Wód Mineralnych Serhij Ustenko zachował 20 proc. udziałów w firmie.
„80 proc. należy do partnerów, 20 proc. pozostaje u mnie” — powiedział Ustenko.
Komisja Europejska zadeklarowała gotowość pośredniczenia w sporze między Polską a Ukrainą, ale rzecznik rządu Adam Szłapka odrzucił potrzebę takiego udziału. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma wystąpić podczas konferencji o odbudowie Ukrainy w Gdańsku.
Jak podała PAP, rzeczniczka prasowa Komisji Europejskiej Paula Pinho przekazała we wtorek, że Komisja Europejska jest gotowa pośredniczyć w rozmowach między Polską a Ukrainą.
Pinho odniosła się także do zaplanowanej w Gdańsku Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy. Kijów poinformował, że Wołodymyra Zełenskiego na czele ukraińskiej delegacji zastąpi premier Julia Swyrydenko. Rzeczniczka Komisji Europejskiej zaznaczyła, że rezygnacja Zełenskiego z udziału w wydarzeniu nie zmienia planów przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która ma udać się do Gdańska i wygłosić przemówienie otwierające konferencję.
Sabotaż w Norwegii? Seria niebezpiecznych incydentów na torach