Rosyjska prasa o wyborach w Polsce

Czołowe rosyjskie dzienniki, na pierwszych stronach piszą o wyborach prezydenckich w Polsce. Gazety unikają jednak pogłębionych komentarzy.

„Kommiersant” pisze, że w partii Platforma Obywatelska widać było nerwową atmosferę. Gazeta przypuszcza, że powodem tego może być fakt, iz Polska podpisała w przededniu głosowania ze Stanami Zjednoczonymi, aneks do umowy o tarczy antyrakietowej „w miękkim wariancie”, który powinien usunąć zaniepokojenie Rosji.

„Kommiersant” twierdzi, że „eksperci tłumaczą pośpiech chęcią polskich liberałów do zabezpieczenia się przed kryzysem z Moskwą na wypadek zwycięstwa Jarosława Kaczyńskiego”. Według gazety, Bronisław Komorowski w ostatnich dniach podpisał kilka nominacji ambasadorskich w istotnych dla Polski państwach, „aby w przypadku przegranej w wyborach u Platformy Obwatelskiej byli swoi ludzie na ważnych kierunkach polityki zagraniczenej”.

Gazeta „Izwiestia” pisze, że wybory w Polsce stały się „pojedynkiem charyzmy kandydatów” . Zauważa, że Jarosław Kaczyński rozumnie zrezygnował z bezkompromisowej retoryki typowej dla prawicy. Gazeta dodaje, że Kaczyński co prawda oskarżył Rosje o to, że jakoby wydłuża w czasie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, ale jednocześnie zapewnił, że chce partnerskich stosunków z Moskwą.

Rządowa „Rossijskaja Gazieta” zwróciła uwagę, że w ostatnim czasie zainteresowanie polityką w Polsce było tak duże, że debaty telewizyjne kandydatów na urząd prezydenta, zebrały więcej widzów niż mecze mistrzostw świata w piłce nożnej.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz