Rosjanie ćwiczą z rakietami Kalibr na Morzu Japońskim. Japonia zbiera dane wywiadowcze [+VIDEO]

Japonia ogłosiła, że intensyfikuje zbieranie danych wywiadowczych po tym, jak podczas ćwiczeń na Morzu Japońskim rosyjskie okręty podwodne wystrzeliły rakiety manewrujące Kalibr.

W czwartek rosyjska Flota Pacyfiku poinformowała, że dwa okręty podwodne z napędem diesel-elektrycznym podczas ćwiczeń na Morzu Japońskim wystrzeliły z zanurzenia rakiety manewrujące Kalibr do celu imitującego okręt wojenny.

Na te doniesienia zareagowała Japonia. Nobuo Kishi, japoński minister obrony powiedział w piątek na konferencji prasowej, że Japonia jest zaniepokojona tym faktem i zbiera informacje na ten temat.

„Mamy do czynienia z trendem w kierunku zwiększonej aktywności rosyjskich sił zbrojnych w obszarach przyległych do naszego kraju. Obejmuje to rozmieszczanie najnowszej broni i przeprowadzanie ćwiczeń” – powiedział japoński minister.

„Z zaniepokojeniem zbieramy dane na temat ostatnich prób rakietowych i zwiększamy środki ostrożności” – dodał Kishi. Według niego, oba rosyjskie okręty podwodne miały zostać wysłane na Daleki Wschód w listopadzie ub. roku.
Z kolei sekretarz japońskiego rządu, Hirokazu Matsuno powiedział, że „Rosja eskaluje swoją działalność wojskową, rozmieszczając swój najnowszy sprzęt i przeprowadzając ćwiczenia oraz szkolenia wokół Japonii”. Zaznaczył, że Japonia dokładnie przygląda się tym działaniom, ale nie podał żadnych szczegółów, gdyż, jak tłumaczył, „ujawniłoby zdolności Japonii w zakresie zbierania informacji” wywiadowczych.

Według oficjalnego komunikatu strony rosyjskiej, próby z wykorzystaniem rakiet manewrujących Kalibr na Morzu Japońskim przeprowadziły okręty B-274 „Pietropawłowsk-Kamczackij” i B-603 „Wołchow”. Jednostki przebywały wówczas pod wodą. Jak podano, pociski rakietowe dokładnie trafiły w cel w postaci „specjalnej konstrukcji okrętowej”, imitującej nieprzyjacielską jednostkę nawodną. Wcześniej okręty pokonały symulowaną zaporę przeciw okrętom podwodnym, utworzoną przez „siły nieprzyjaciela”.

W tym czasie, Japończycy prowadzili na Morzu Japońskim wspólne ćwiczenia wojskowe z amerykańskim lotniskowcem Abraham Lincoln. Przeprowadzenie ćwiczeń ogłoszono dzień przed tym, jak Rosjanie wystrzelili rakiety. Według mediów japońskich, działania Rosjan miały być ostrzeżeniem dla Japonii i USA. Z kolei manewry amerykańsko-japońskie miały być pokazem siły względem Korei Północnej.

Tass / abcnews.go.com / japantimes.co.jp / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz