Przekazanie sześciu myśliwców MiG-29, miało miejsce w bazie lotniczej Batajnica koło Belgradu w obecności rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

Chociaż dostawa myśliwców MiG-29 ma formę darowizny, to według ekspertów remont używanych maszyn będzie kosztował Serbię około 200 mln euro. Podarowane samoloty wejdą do służby w przyszłym roku.Wojny na Bałkanach w latach 90. znacznie zmniejszyły liczebność serbskiego lotnictwa wojskowego. Wszystkie myśliwce MiG-21 zostały wycofane ze służby, a trzem posiadanym samolotom MiG-29 kończą się resursy eksploatacyjne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Serbscy piloci ćwiczą wspólnie z Rosjanami w ramach manewrów BARS 2017 [+GOPRO VIDEO]

Drogi panie Szojgu, dziękuję za te wspaniałe prezenty, dziękuję narodowi rosyjskiemu i prezydentowi (Władimirowi) Putinowi. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie jeszcze lepsza – podziękował Szojgu w języku rosyjskim prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Podczas ceremonii przekazania myśliwców miał miejsce pokaz akrobacji lotniczej rosyjskiego wojskowego zespołu Striżi (Jeżyki), a także pokazowa operacja antyterrorystyczna serbskiej jednostki specjalnej piechoty. Impreza miała miejsce w 73 rocznicę wyzwolenia Belgradu przez komunistycznych jugosłowiańskich partyzantów i popierającą ich radziecką Armię Czerwoną.

Nasi ojcowie i dziadowie walczyli ramię w ramię by wyzwolić Belgrad. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, gdy wielu usiłuje pisać historię na nowo – odpowiedział Szojgu.

Kresy.pl / wnp.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz