Rocznica zapomnianego ludobójstwa

11 sierpnia 1937 r. Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych Nikołaj Jeżow wydał rozkaz przeprowadzenia akcji, która zyskała potem miano „akcji polskiej”. Przyniosła ona śmierć dziesiątkom tysięcy Polaków żyjącym w ZSRR.

Spis powszechny przeprowadzony w ZSRR w 1926 r. wykazał, że w ówczesnych granicach ZSRR zamieszkiwało ponad 782 tys. Polaków. Byli to przesiedleńcy, migranci z czasów zaborów, ale przede wszystkim mieszkańcy najdlaszych wschodnich terenów jeszcze I Rzeczpospolitej, których II Rzeczpospolita nie mogła objąć swoimi granicami. Najwięcej Polaków żyło na terytorium Białoruskiej (97 tys. wg. radzieckiego spisu) i Ukraińskiej Socjalistycznej Repuliki Radzieckiej (497 tys.) gdzie powstały nawet polskie gminy narodowościowe a potem polskie rejony narodowościowe, w których administracja i oświata funkcjonowały w języku polskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ramach „Akcji Polskiej” NKWD doszło do masowych aresztowań i rozstrzeliwań etnicznych Polaków w całym ZSRR. Choć NKWD zarzucało im „działalność kontrrewolucjną” bądź szpiegowską na rzecz Polski, w ramach fikcyjnej „Polskiej Organizacji Wojskowej”, w przytłaczającej większości przypadków jedynym kryterium dla aresztowania i wyroku było deklarowanie polskiej tożsamości narodowej. Pozwala to zakwallifikować działania radzieckich organów bezpieczeństwa jako ludobójstwo na tle narodowościowym. W ramach operacji dla terenowych struktur NKWD wyznaczano wręcz kontyngenty ilu uczestników „polskiej siatki” powinno być wykrytych w kolejnych miesiącach. W ramach rozpoczętej w 1937 r. operacji NKWD aresztowało co najmniej 144 tys. Polaków. Co najmniej 111 tys. z nich zostało rozstrzelanych, choć autor monografii tego ludobójstwa Tomasz Sommer szacuje liczbę ofiar na 200 tys. Członkowie rodzin zamorodowanych często byli kierowani na zesłanie na Syberię.

kresy.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

29 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • kojoto
   kojoto :

   Zastanów się – dlaczego bolszewicki przewrót mógł się udać w Rosji, ale nie w Polsce? To że w aparacie sowieckiego terroru była nadreprezentacja żydów to fakt, ale skończcie na litość z tym naiwnym bełkotaniem o przyjaciołach moskalach. Skąd wziąłeś te 85 % nawiasem mówiąc?

   • Avatar
    czas_przebudzenia :

    Pierwszą ustawą w Rosji po obaleniu cara była ustawa o karaniu więzieniem za przejawy antysemityzmu. Projekt Rosji Sowieckiej (potem Związku Sowieckiego) był projektem multi-kulti. Wszystkie kultury miały żyć obok siebie w pokoju, tylko Chazarzy nie powiedzieli innym, że ich jedynym celem jest niszczenie innych. To są pasożyty duchowe. Wśród pasożytów duchowych dałoby się znaleźć przedstawicieli wszystkich nacji, ale nie może istnieć osobno nacja, która składa się z samych pasożytów. Tak samo jak nie da się przeżyć populacji kleszczy, gdyby te pajęczaki wrzucić osobno do jakiegoś wyłącznego „piekła dla kleszczy”. Moskale nie byli zwykle przyjaciółmi Polaków a największą tragedią Rosjan było uwierzenie w marksistowskie brednie żydowskie. Największą tragedią Rosjan było dopuszczenie multi-kulti wg wzorców marksizmu. Nikt nie został bardziej zniszczony przez marksizm, niż Rosjanie. Co było prawdziwym powodem wdepnięcia w nędzę ideologiczną marksizmu? To był skutek odejścia od Chrześcijaństwa. Potomkowie duchowi faryzeuszy od 2000 lat wtłaczają swoim pożytecznym głupcom różne zwodnicze teorie, których jedynym celem było porzucenie Chrześcijaństwa. Rosjanie stali się tylko pożytecznymi durniami oszustów. W XIX wieku wiele narodów Europy uwierzyło w wiele idiotyzmów „wieku nauki” (co ciekawe te największe bzdury – oszustwa ideowe – zwykle tworzyli Żydzi). Skutkiem wiary Niemców w pokłosie „wieku nauki” było odejście od Chrześcijaństwa i wdeptywanie w podstawiane im łajno dwóch wojen światowych. Realnie, nie było głupszej decyzji i dla Niemców i dla Sowietów niż wywołanie II wojny światowej w układzie z sierpnia 1939 roku. Historia jest ciągiem powiązanych zdarzeń, a więksi oszuści próbują za wszelką cenę oczywiste wnioski ciągle przekłamywać wg zasady: „nigdy się nie przyznawaj. Gdy złapią cię za rękę, to mów, że to nie twoja ręka”. To są zasady Lucyfera przekazywane maluczkim głupcom na Ziemi i ludzkiego formatu kanalie traktują te zasady jako najważniejsze nauki życia. A prawda jest tylko jedna – prawdę Bożą przekazał Jezus Chrystus. Ludzkie kanalie kłamstwa zostaną wtrącone w otchłań piekielną. Walka Dobra ze Złem trwa od początku stworzenia człowieka. A mali głupcy na dole mogą sobie pieprzyć bzdury, że człowiek to prawie to samo co szympans, wspólni przodkowie itp. bełkot z pokłosia „wieku nauki”.

   • Avatar
    perun :

    Bolszewicki przewrót mógł się udać między innym z tego powodu, że był finansowany z zewnątrz, podobnie jak obecne kolorowe rewolucje i banderomajdan. W sumie to i Piłsudski przyłożył rękę do sukcesu rewolucji bolszewickiej, ponieważ nie tylko że nie wsparł Denikina, ale także zawiązał tajny pakt z Leninem, dzięki czemu bolszewicy mogli z frontu polskiego przerzucić znaczne siły do walki z armią Denikina. Piłsudski uznał po prostu, że biała Rosja jest większym zagrożeniem dla Polski niż Rosja czerwona. No cóż, taki z niego był strateg, że później potrzebny był cud nad Wisłą.

    • kojoto
     kojoto :

     Tak – z pozoru może wydawać się dziwne, że Polacy zawarli pokój z bolszewikami, ale „biali” rosjanie nie brali w ogóle pod uwagę żadnej niepodległości Polski – gdyby wyszli z I WŚ jako jeden ze zwycięzców – nie było by mowy o niepodległej Polsce. Trzeba to zrozumieć, żeby prawidłowo ocenić sytuację.

    • Avatar
     fiesta :

     J.Pilsudski nie byl zadnym strategiem tylko podla litewska kanalia na uslugach Niemcow i swiatowego zydo-lewactwa. Jego brat Bronislaw byl przyjacielem Lenina i zostal skazany na kare smierci zamieniona na 15 lat lagrow za udzial w spisku na zycie cara Aleksandra III. Z kolei Joziek, ktory tez byl zamieszany w spisek na cara, zostal skazany na 5 lat lagrow na Syberii, gdzie pobieral lekcje ideologii komunistycznej od swoich czerwonych towarzyszy w lagrze. Lewacki odchyl J.Pilsudskiego widac pozniej w jego dzialaniach m.inn. w walce z polskim ruchem narodowym, we wspieraniu zydo-lewactwa i mniejszosci narodowych, glownie: zydostwa, Ukraincow i Niemcow, z ktorymi PPS zawiazala koalicje przeciw polskiem rzadom prawicowym, ktory mial zdecydowana przewage w sejmie i dzialania litewskiej kanalii J.Pilsudskiego wyraznie wskazuja na probe rozbicia polskich rzadow prawicowych, ktore z kolei byly anty-niemieckie, wiec to kolidowalo z planami litewskiej kanalii i niemieckiego agenta J.Pilsudskiego, ktory za to, ze m.inn. pozostawial Gdansk, Pomorze i Slask pod niemieckimi wplywami zostal awansowany przez Niemcow z feldfebla (podoficera) na generala i objal wladze w Polsce.
     Gdy sprawy w Polsce zaczely wymykac sie spod kontroli litewskiej kanalii i niemieckiego agenta J.Pilsudskiego, wowczas dokonal ZAMACHU STANU w maju 1926r z pomoca swoich towarzyszy z PPS oraz zydostwa i komunistow, a po przejeciu wladzy w Polsce rozpoczal zwalczanie i wykanczanie swoich przeciwnikow politycznych: generalow, poslow, politykow i polskich patriotow.
     Np. plk W.Sikorski (rowniez czlonek PPS i pozniejszy general) przejrzal wredna robote wywrotowa prowadzona przez litewska kanalie J.Pilsudskiego i stanal w opozycji do Pilsudskiego za co Pilsudski wydal na Sikorskiego wyrok smierci i Sikorski musial uciekac z Polski i schronil sie we Francji przed egzekucja.
     Obrona Polski przed bolszewizmem wynikala z wrogiej i anty-polskiej polityki prowadzonej przez zydow rzadzacych w ZSRR, ktorych glownym zadaniem bylo wzniecanie rewolucji dla zwyciestwa komunizmu w Europie i swiecie, poprzez ktory zydostwo chcialo zapanowac nad gojami i panstwami i taki pionek jak Pilsudski, ktory byl zadny wladzy dla siebie bardziej przysluzyl sie miedzynarodowemu zydostwu i masonerii niz Polsce i Polakom.
     Za agenturalne dzialania polglowka i pijaczyny J.Pilsudskiego, zaplacila pozniej Polska i Polacy we wrzesniu 1939r.

   • Avatar
    fiesta :

    Kojoto….. jesli nie wiesz skad wziela sie liczba 85% to zacznij czytac niezalezna od zydostwa literature zagraniczna w j.angielskim, przy czym pierwsze zrodla na ten temat zawieraja niedokladne informacje n/t pochodzenia i ten sredni wspolczynnik udzialu zydostwa we wladzach powinien byc znacznie wyzszy w granicach 90-95% .
    Niektore „rady komisaryczne” byly nawet w 100% opanowane przez zydow.
    To wszystko dowodzi, ze zydostwo znalazlo grunt w Rosji i poprzez Rosje dazyli do zaprowadzenia komunizmu w calej Europie i na swiecie co w zalozeniu zydow, mialo dac zydom wladze nad gojami i panstwami, i odzwierciedleniem tego jest TALMUD i PROTOKOLY, ktore sa pisemna istrukcja dla zydow jak zwalczac gojow, zeby zapanowac nad gojami i calymi panstwami.

 1. Avatar
  perun :

  I pomyśleć, że gdyby Piłsudski w 1919 roku wspomógł armię Denikina w jej walce z bolszewikami, to być może nie byłoby później „akcji polskiej” w 1937, Katynia i tzw. okupacji sowieckiej po 1945. Historia mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej. Być może mielibyśmy tylko autonomię lub niepodległość w ograniczonym zakresie terytorialnym, ale za to uniknęlibyśmy stalinowskiego terroru. Z drugiej jednak strony przyłączenie się do Denikina nie dawało wcale gwarancji, a jedynie zwiększało szansę na pokonanie bolszewizmu. Równie dobrze polska armia w sojuszu z rosyjską „białą” armią mogła przegrać tę rozgrywkę, tym bardziej, że Zachód działał jak zwykle bardzo perfidnie. Z jednej strony udzielał oficjalnego poparcia dla białych, a jednocześnie sprzedawał broń bolszewikom.

  • Avatar
   fiesta :

   To jest tylko „gdybanie”, ktore jest popularne w srodowisku osob pro-moskiewskich, a w rzeczywistosci dla Polski byl to wybor miedzy dzuma a cholera.
   Polsce byl potrzebny sojusz z Francja, ktorego najwiekszym przeciwnikiem byl Berlin, Londyn i Moskwa oraz NIEMIECKI AGENT J.Pilsudski, ktory nie chcial dopuscic do sojuszu Polski z Francja, ktora w tamtym czasie posiadala najnowoczesniejsza armie w Europie i we Francji zostala rowniez utworzona armia polska gen.J.Hallera wyposazona w czolgi i samoloty za pieniadze POLONII (Polakow zamieszkalych poza granicami Polski glownie w USA, Kanadzie, Anglii i Francji) – szczegolnie wazna role odegraly samoloty w wojnie polsko-bolszewickiej, ktore non-stop dostarczaly informacji na temat ruchu wojsk bolszewickich przez co polskie wojska nigdy nie zostaly zaskoczone lub okrazone przez bolszewikow, w czym przysluzyli sie rowniez niektorzy piloci angielscy i amerykanscy – prawdziwi przyjaciele Polakow.
   Jesli chodzi o perfidne dzialania „zachodu” w tamtym czasie to glowna role odgrywalo MIEDZYNARODOWE ZYDOSTWO, Berlin i Londyn, czyli ZYDO-ANGLO-SASKA MAFIA MIEDZYNARODOWA, do ktorej zostaly wciagniete pozniej Stany Zjednoczone A.P. z racji opanowania tego panstwa przez ZYDOSTWO (bankierow, przemyslowcow, doradcow etc).
   Wredne dzialania niemieckiego agenta i kanalii J.Pilsudskiego w Polsce spowodowaly zastoj w rozwoju militarnym panstwa polskiego, tym bardziej, ze w latach 1930-tych panowal kryzys ekonomiczny wywolany krachem na gieldzie nowojorskiej w 1929r, ktory wywolal „efekt domina” i krach na gieldach swiatowych. Wiec rzad w Polsce nie mial pieniedzy na budowe polskiej armii etc, ale pensje oficerow i generalicji za czasow dyktatury J.Pilsudskiego w Polsce byly wyzsze niz pensje oficerow i generalicji w USA co dowodzi zajebistego skorumpowania systemu w okresie dyktatury J.Pilsudskiego.
   Cala propaganda wywyzszajaca J.Pilsudskiego jest wielkim klamstwem i na tym klamstwie jest budowany mit Pilsudskiego, ktory byl wrogiem Polski i Polakow.

   • Avatar
    perun :

    Tak, to jest tylko gdybanie, ale czasami warto pogdybać, aby z przeszłości wyciągnąć wnioski i naukę na przeszłość. Nawet gdyby hipotetyczny antybolszewicki sojusz polsko-rosyjski odniósł zwycięstwo, to nie wiadomo, czy w dalszej perspektywie „białym” udałoby się stworzyć na tyle silne państwo, by obronić się przed kolejnymi akcjami wywrotowymi Światowego Sanhedrynu. Mimo wszystko nie zgadzam się, że z punktu widzenia Polski wybór między Rosją „czerwoną” a „białą” był jak między dżumą a cholerą, czyli że był równoważny. Wielu polskich patriotów tamtego czasu, jak chociażby Dmowski, widziało w „białej” Rosji raczej potencjalnego sojusznika niż wroga. Poza tym, biorąc pod uwagę zbrodniczy charakter władz bolszewickich, z moralnego punktu widzenia sprawa jest jednoznaczna. Piłsudski nie kierował się jednak moralnością, a zwykłą polityczną kalkulacją, i to doprowadziło go do konkluzji, że „czerwona” Rosja będzie mniej groźna od Rosji „białej”. Do czego to później doprowadziło, wszyscy wiemy. Tragedia Polaków na kresach wschodnich w czasie II wojny światowej to pokłosie amoralnej decyzji władz polskich z 1919 roku. Dziś klika rządząca Polską popełnia dokładnie ten sam błąd, co prawie 100 lat temu. Z powodu strachu przed rzekomo krwiożerczą, imperialną Rosją, udziela wsparcia innemu diabłu, tym razem banderowskiemu. Podobnie jak wtedy tzw. elity polityczne całkowicie odrzucają aspekt moralny, kierując się tylko kalkulacjami politycznymi, co w konsekwencji doprowadzi do kolejnej tragedii.

    • Avatar
     fiesta :

     perun…. Ja rowniez mysle, ze „gdybanie” jest niegrozne, dopoki nie urosnie do roli dogmatu politycznego, jak w przypadku zwolennikow Moskwy.
     Mowienie o R.Dmowskim, ze byl pro-rosyjski znieksztalca historie tego zasluzonego dla Polski czlowieka, poniewaz Dmowski postawil na Rosje jako mniejsze zlo dla Polski niz Niemcy, zas zwolennicy Rosji probuja wmowic Polakom, ze Dmowski byl pro-rosyjski, a to nieprawda.
     W swoim czasie Dmowski tez kalkulowal i jego kalkulacje rowniez byly podyktowane wzgledami osobistymi podobnie jak J.Pilsudskiego – razem nawet uganiali sie za dupa Zydowki Koplewskiej.
     Roznica w dzialaniach miedzy Dmowskim, a Pilsudskim polegala na tym, ze Dmowski nie mial wladzy w Polsce i duzym bledem Dmowskiego bylo wycofanie sie z polskiej polityki.
     Poza tym Dmowski powiedzial, ze „Polska bez Zydow jest jak zupa bez pieprzu, bez smaku” i to tez swiadczy na niekorzysc Dmowskiego, ktory najwidoczniej zlekcewazyl zydowskie zagrozenie dla Polski, ktore w praktyce okazalo sie grozniejsze niz zagrozenie niemieckie i zabojcze dla Polski, poniewaz od poczatku XX wieku jest widoczny cykl zaprogramowanych wydarzen, jak rewolucje i wojny w Europie – vide swiatowy program miedzynarodowki syjonistycznej, poczawszy od I-go swiatowego zjazdu syjonistow w Bazylei (Szwajcaria) w 1897r.
     Zydzi wybrali Rosje na realizacje swojego programu ze wzgledu na zacofanie spoleczne i duza ilosc zydow w Rosji, ktorzy stanowili PIATA KOLUMNE i element wywrotowy – vide anty-polskie dzialania zydostwa w czasie zaborow, w okresie miedzywojennym oraz w czasie niemieckiej i sowieckiej napasci we wrzesniu 1939r oraz okupacji niemieckiej i sowieckiej.
     Anty-rosyjskosc Pilsudskiego wynikala z jego urazow osobistych (on i jego brat byli zeslancami do lagrow) , lewackich przekonan oraz z jego niemieckiej agenturalnosci i to spowodowalo, ze poszedl na uklad z Leninem przeciw „bialym”.
     Atak bolszewikow na Polske w 1919r dowodzil, ze ZYDOWSKA ZARAZA faktycznie miala plan podboju calej Europy po trupie Polski w celu zaprowadzenia komunizmu – vide rowniez zydowskie agentury komunistyczne dzialajace w Niemczech, Anglii etc, ktore przygotowywaly grunt pod wywolanie rewolucji w Niemczech, Anglii etc.
     Polske ratowal i umacnial sojusz gospodarczo-militarny z Francja, do ktorego nie chcial dopuscic agent niemiecki J.Pilsudski.
     Tragedia Polski i Polakow, czyli nie tylko Polakow na Kresach wschodnich II RP to przede wszystkim skutki SWIATOWEJ POLITYKI ZYDOWSKIEJ oraz dzialania wrogow Polski i dzialania agentow obcych wplywow w Polsce, m.inn. Pilsudskiego i spolki.
     Kierowanie sie aspektem moralnym w polityce rowniez jest grozne dla Polski, poniewaz Polska jako cywilizacja lacinska jest ciagle zagrozona od cywilizacji: zydowskiej, bizantyjskiej (Niemcy) i turanskiej (Rosja) , ktore kieruja sie swoimi wlasnymi azjatyckimi kryteriami sily i podboju slabszych panstw i narodow – te sprawy opisal polski historyk i filozof prof.F.Koneczny w oparciu o wydarzenia historyczne.
     A poniewaz wiekszosc Polakow nie zna prawdy historycznej tylko ma nabite glowy propaganda swiecka i koscielna, wiec daje sie latwo wydymac kazdemu oszustowi, jak: ZYDOM, NIEMCOM, ROSJI, AMERYCE, WATYKANOWI, AGENTOM OBCYCH WPLYWOW W POLSCE etc.
     Tak naprawde to kryzys i poczatek upadku Rzeczpospolitej rozpoczal sie po smierci krola Jana III Sobieskiego w 1696r, kiedy Prusy, Rosja, Austria i Watykan mieszaly sie do spraw Polski i na tronie osadzili SASOW.

     • Avatar
      perun :

      No tak, nazwanie kogoś pro-rosyjskim to w Polsce prawie obelga. Można być pro-francuskim, pro-amerykańskim, pro-szwedzkim, ale broń Boże pro-rosyjskim. Tak to już jest przez kogoś zakodowane w polskim zbiorowym umyśle. Myślę jednak, że Dmowski ze swoimi poglądami byłby dzisiaj nazywany w Polsce ruskim trollem i agentem Kremla. Moim zdaniem Polacy przez te ostatnie 300 lat wiele stracili na tym, że nie chcieli w Rosji zobaczyć niczego więcej, jak tylko zła. Większego lub mniejszego, ale zawsze zła. Również dzisiaj obowiązuje dogmat, że Rosja jest naszym odwiecznym wrogiem i takim już pozostanie. No bo przecież Rosja to cywilizacja turańska. A dlaczego nie bizantyjska ? Przecież Rosja ze swoim prawosławiem jest spadkobierczynią Bizancjum. Natomiast nie rozumiem co wspólnego z cywilizacją bizantyjską mają Niemcy, które powstały z podziału imperium karolińskiego i w związku z tym są dziedzicem Cesarstwa Zachodniorzymskiego, czyli cywilizacji łacińskiej. W ogóle ten podział na cywilizacje łacińską, turańską itd. wydaje mi się jakiś sztuczny i dziwny. Bo jeśli rozumieć cywilizację łacińską jako spuściznę starożytnego Rzymu, to czy niewolnictwo i walki gladiatorów również stanowią element tej cywilizacji ? Poza tym starożytny Rzym prowadził politykę imperialną, podbijając słabsze państwa i narody. Czy zatem starożytny Rzym to cywilizacja turańska ?

     • Avatar
      perun :

      Podział cywilizacji zaproponowany przez Konecznego jest moim zdaniem dość mylący. Ja bym go raczej rozumiał jako zbór pewnych idei, które w większym lub mniejszym stopniu znajdują urzeczywistnienie w funkcjonowaniu danej społeczności lub państwa. W rzeczywistości nigdy nie jest tak, że dane państwo jest jednoznacznie cywilizacją turańską lub łacińską, gdyż zazwyczaj przenikają się w nim elementy różnych cywilizacji. Dla przykładu weźmy taki kraj, jak Hiszpania. Ponieważ panuje tam katolicyzm, to zgodnie z definicją Konecznego powinny tam dominować elementy cywilizacji łacińskiej. Jednakże Hiszpania to również brutalne podboje Indian, grabieże i kolonializm, a to już są elementy cywilizacji turańskiej. Na tej samej zasadzie także Rosji nie można na sztywno zaliczyć do którejś z podanych przez Konecznego cywilizacji. Natomiast niestety w Polakach widzę pewną chełpliwość i przekonanie o cywilizacyjnej i moralnej wyższości nad Rosjanami, co moim zdaniem jest całkowicie nieuzasadnione.

     • Avatar
      fiesta :

      Podzial cywilizacyjny opracowany przez F.Konecznego byl oparty na faktach historycznych, wiec trudno bedzie Tobie podwazyc fakty historyczne.
      Natomiast zwierzchnikiem kosciola prawoslawnego w Rosji byli carowie Rosji (osoby swieckie), ktorzy uwazali sie za absolutnych wladcow w panstwie i prowadzili swoja wlasna polityke.
      Z kolei cesarz niemiecki Otton I zostal mianowany cesarzem „swietego cesarstwa rzymskiego” w 962r przez papieza i mial wladze zwierzchnia nad papiezem, ale tez byl osoba swiecka podobnie jak jego nastepcy i prowadzil swoja wlasna polityke.
      W obydwu przypadkach wystepuje pierwiastek chrzescijanski (prawoslawie i papiestwo), ale obydwa przypadki charakteryzuja sie bandycka polityka uprawiana przez wladcow Rosji i Niemiec wobec innych panstw i narodow i jak nietrudno sie domyslec, F.Koneczny opisal ustroje panujace w Rosji i Niemczech, ktore byly wrogo nastawione do Rzeczpospolitej i stad bierze sie caly szereg bandyckich najazdow niemieckich i rosyjskich na Polske, a nawet wspolne kampanie niemiecko-rosyjskie przeciw Polsce, ktore zakoczyly sie ROZBIORAMI POLSKI i 123 letnim zniewoleniem Polakow etc, o czym juz wspomnialem ponizej.
      Z historycznego punktu widzenia nie ma zadnych podstaw, zeby wymagac pro-rosyjskosci od Polakow, poniewaz Rosja zapisala sie w historii jako WROG Polski i to samo okreslenie dotyczy Niemcow.

     • Avatar
      fiesta :

      p.s.
      Najwiekszym wrogiem Polski jest ZYDOSTWO, ktore dziala od srodka od setek lat oraz kolaboruje z wrogami zewnetrznymi Polski przeciw Polsce i Polakom – vide HISTORIA, a nie zydowska propaganda o „wiecznie cierpiacych” zydach.
      ZYDZI BYLI ZARAZA WEWNATRZ POLSKI, jak pisal ksiadz dr S.Staszic 200 lat temu i potwierdzaja to kronikarze i historycy.

     • Avatar
      perun :

      Widzę, że twój obraz świata jest bardzo klarowny. Są prawi, sprawiedliwi i szlachetni Polacy (cywilizacja łacińska) i cała turańsko-bizantyjsko-żydowska dzicz naokoło. Niestety jest to, delikatnie mówiąc, dość wyidealizowany, by nie powiedzieć infantylny obraz świata. Nie neguję zewnętrznych zagrożeń i czynników, które przyczyniły się do upadku Polski, jednak trzeba zdawać sobie sprawę także ze swoich własnych przywar i błędów. Tylko wtedy można wyciągnąć jakieś sensowne wnioski i naukę na przyszłość. To nie było tak, że Polacy zawsze byli tylko ofiarami i nikogo nie napadali. Chrobry dla przykładu zawierał sojusze z Ottonem III przeciwko słowiańskim Wieletom. Co prawda później, gdy władzę w Niemczech objął Henryk II, to z kolei Wieleci sprzymierzali z nim przeciwko Chrobremu. Również w późniejszym czasie polscy książęta kolaborowali z Niemcami przyczyniając się do ludobójstwa Prusów, między innymi poprzez udział w wyprawach krzyżowych, tłumiących krwawo pruskie powstania. To wszystko są fakty historyczne. Nie wiem o jakich faktach historycznych pisze Koneczny, bo przyznaję bez bicia, że nie czytałem jego książek, niemniej na podstawie wypowiedzi osób trzecich na temat jego koncepcji odnoszę wrażenie, że jest to owoc polskiej megalomanii, a jednocześnie próba leczenia narodowych kompleksów.

     • Avatar
      fiesta :

      Ja uwazam, ze kazdy moze byc kim chce, ale zeby kogos przekonac to nalezy przedstawic konkretne argumenty.
      Poza tym Polska i Polacy mieli przykre doswiadzczenia z Rosja przez okres 350 lat (druga polowa XVI wieku do poczatku XX wieku) oraz Rosja dodatkowo kolaborowala z kolejnym wrogiem Polski – Prusami, na zgube Polski i Polakow, a w koncowej fazie tej kolaboracji doszlo do ROZBIOROW POLSKI I WYMAZANIA POLSKI Z MAPY EUROPY oraz zniewolenia narodu polskiego, rozkradania Polski, terroru i dyskryminacji Polakow, zakazu polskiej mowy i rusyfikacji (germanizacji w zaborze pruskim).
      W 2009r na uroczystosci w Gdansku z okazji 70-tej rozcznicy wybuchu II w.s. byly komunista i agent KGB W.Putin uzyl stalinwoskiej propagandy i powiedzial, ze we wrzesniu 1939r ZSRR „bronil mniejszosci narodowych”, czemu z kolei zaprzeczaly takie fakty, jak:
      1. Wspolny z III Rzesza niemiecka IV ROZBIOR POLSKI – tajny pakt Ribbentrop-Molotow z 23 sierpnia 1939r.
      2. Podzial na 2 strefy okupacyjne i terror wobec Polakow w obydwu strefach okupacyjnych.
      3. Wymordowanie polskiej kadry oficerskiej i polskiej inteligencji w Katyniu etc wiosna 1940r wzietej wczesniej do niewoli lub uwiezionej w sowieckich wiezieniach.
      4. Masowa wywozka ludnosci polskiej z Kresow wschodnich II RP w glab ZSRR z koncem stycznia 1940r i zasiedlanie tych terenow przez ludnosc pochodzaca z ZSRR.
      To jest przyklad kolejnego wrednego typa jakim jest Putin, ktory bezczelnie pluje Polakom w twarz i uwaza Polakow za glupcow.

     • Avatar
      perun :

      Jeśli chodzi o historię, to jestem zwolennikiem mówienia całej prawdy, niezależnie od tego, czy jest ona dla nas chwalebna czy wstydliwa. Mówisz, że Rosjanie nas gnębili, rusyfikowali i dyskryminowali. I to jest prawda. Tylko, że nie CAŁA prawda. A tam gdzie nie mówi się całej prawdy, mamy do czynienia z manipulacją. Warto by w tym miejscu zastanowić się, jak wyglądała sytuacja Polaków w Królestwie Polskim w latach 1815-1830. Jaki był stosunek cara Aleksandra I do Polski i Polaków ? I czy Polacy naprawdę mieli powód, aby wszczynać powstanie listopadowe ? W czyim interesie leżało tak naprawdę to powstanie i jaka była rola zachodniej masonerii w jego wywołaniu ?

 2. Avatar
  baciar :

  każdy kto zabija nieuzbrojonych i niewinnych ludzi jest mordercą zasługuje na potepienie jesli szuka sie pretekstu do zabicia to kazdy jest wygodny problem jest w tym że Rosjanie nie tylko mordowali Polaków ale tez swoich kazdego kto byl wrogiem rewolucji ciemna masa komisarzów którzy czeto gesto nie potrafili czytac ani pisac byli doskonalym narzedziem żydowskich rewolucjonistów do mordowania wystarczylo wcisnac kit ideologiczny a trup sćielał sie gesto